Středa

27. září 2023

Nyní

18°

Zítra

18°

Svátek má

Ceny sociálních služeb získaly Dům Matky Terezy i obec Všestary

23. 9. 2020

page.Name
Organizace i jednotlivci získaly od Královéhradeckého kraje Cenu sociálních služeb, která má upozornit, a především ocenit výjimečné a úspěšné projekty a činnosti osobností v této oblasti. V oblasti sociální služba toto ocenění získal Dům Matky Terezy – středisko sociálních služeb pro lidi bez domova v Hradci Králové.

Ten si toto ocenění vysloužil zejména za zvládnutí koronavirové krize na začátku roku 2020. Přijatá bezpečnostní opatření se týkala všech čtyř sociálních služeb, které zde poskytují. Situace byla velmi nepřehledná a extrémně stresující, kdy bylo třeba rychle zajistit bezpečí před nákazou pro pracovníky i klienty. V první vlně našily pracovnice zařízení více jak 200 roušek, které rozdaly mezi pracovníky Domu Matky Terezy.  Úprava provozní doby a navýšení kapacity měly za cíl chránit lidi bez domova tak, že nemuseli celý den odcházet z budovy zařízení. V Domě Matky Terezy bylo v tu dobu ubytovaných téměř 100 lidí bez domova.

Oceněná byla rovněž nedaleká obec Všestary, která je velmi aktivní v péči o seniory, organizuje zájezdy nejen pro ně po zajímavých místech naší republiky, ale i do blízkého okolí. Každoročně pro seniory pořádá také odpoledne, kam jsou zváni známí umělci. Aktivně se podílí i na Tříkrálové sbírce ve spolupráci s Oblastní charitou Hradec Králové.

Hradečáci si odnesli cenu také ve zvláštní kategorii – ocenění za podporu aktivit v rámci reformy péče o duševně nemocné. Jsou mezi nimi aktivní členové vznikajícího hnutí uživatelů psychiatrické péče z KHK – Hlas Jana Žočková, zakládající člen svépomocné skupiny v Hradci Králové, dále Kateřina Hlubučková, Lubomír Hejsek, Dita Zusčicová, Karolina Smetáková a Michal Stejskal.

„Práce v sociálních službách je velmi náročná fyzicky i psychicky. Tímto oceněním chceme zviditelnit práci organizací, měst i jednotlivců, kteří pomáhají ostatním a zkvalitňují jim jejich život. Děkuji všem pracovníkům v sociálních službách, nejen dnes nominovaným, nesmírně si jejich práce vážím,“ prohlásil náměstek pro sociální věci Vladimír Derner. Ceny kraj udělil  letos po desáté, a to tradičně během oslavy Svátku seniorů, který se uskutečnil na Pivovarském náměstí v Hradci Králové.

„Královéhradecký kraj navyšuje počty lůžek v pobytových zařízeních, abychom byli schopní se důstojně postarat o všechny seniory, kteří tuto pomoc budou vyžadovat. Sociální služby ale neznamenají jen domovy důchodců, jsou to denní stacionáře, chráněná bydlení, svépomocné skupiny a mnoho dalších. Chci všem, kteří pracují pro druhé a pomáhají jim zvládnout jejich nesnadný osud, velice poděkovat,“ řekl hejtman Jiří Štěpán.

CENY SOCIÁLNÍCH SLUŽEB 2020

Jana Čudejková – vedoucí a sociální pracovník ve službě Osobní asistence – Domácí péče Farní Charita Dvůr Králové nad Labem

Tomáš Kolátor – ředitel příspěvkové organizace města Jičína Sociální služby města Jičína

Petr Jakl – ředitel Denního stacionáře Klokan o.p.s. Hořice

Dům Matky Terezy – středisko sociálních služeb pro lidi bez domova v Hradci Králové

Chráněné bydlení Domova V Podzámčí v Chlumci nad Cidlinou

Obec Všestary

Obec Olešnice v Orlických horách

Hnutí uživatelů psychiatrické péče z KHK – Hlas: Jana Žočková, Kateřina Hlubučková, Lubomír Hejsek, Dita Zusčicová, Karolina Smetáková, Michal Stejskal

(hyš-tz-lv)
hynek@salonkyhk.cz
Foto: kr-kralovehradecky.cz