Úterý

28. listopadu 2023

Nyní

-3°

Zítra

-2°

Svátek má

Číňané neodebrali od výrobce klavírů a pianin Petrof zakázku za 5 milionů

4. 9. 2020

page.Name
Čínské sankce jsou zřejmě tady! Pravděpodobně v souvislosti s návštěvou předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu přišel přední evropský výrobce pianin a klavírů Petrof Hradec Králové o pětimilionovou zakázku na dodávku klavírů a pianin do Číny. ČTK to dnes sdělila prezidentka a majitelka Petrofu Zuzana Ceralová Petrofová.

Čínský obchodní partner Petrofu z Pekingu podle ní s odkazem na Vystrčilovu návštěvu hradecké firmě oznámil, že zatím neodebere již dohodnutou zásilku nástrojů v hodnotě 200 tisíc eur, což je v přepočtu 5,3 milionu korun. „Odběratel pro Peking a okolí nám napsal, že se v Číně mluví o tom, že tamní vláda chce dát sankce na Českou republiku a její zboží, a on nemá na to, aby platil pokuty. Poprosil nás o pozastavení dodávky,“ řekla Ceralová Petrofová.

„Expedici nástrojů již měl Petrof připravenou. Vysvětlení vztahů mezi ČR s Čínou po Petrofu žádal největší obchodní partner Petrofu v Číně z města Ning-po. Dealeři podle prezidentky Petrofu vyčkávají, jak vše dopadne. Situace v česko-čínských vztazích je pro ně nejasná a gesta různých politiků nechápou. „Nevědí, zda jsme jejich přátelé či nepřátelé. Mrzí mě, že naše diplomacie se neumí sjednotit a my to poté odnášíme. Je to pro nás nepříjemné,“ uvedla.

Petrof nyní neví, zda se na konci října opět zúčastní důležitého mezinárodního veletrhu hudebních nástrojů v Šanghaji, který je nejvýznamnějším na světě. „Vůbec nevíme, zda tam budeme vystavovat, zda dostaneme víza,“ dodala Ceralová Petrofová. Firma Petrof, pro níž je čínský trh s podílem kolem 35 procent klíčovým odbytištěm, má obavu, že zhoršení vztahů mezi ČR s Čínou bude mít negativní dopad i na její další obchody v Číně. Piana Petrof v Číně pod jinými vlastními značkami i vyrábí, loni to bylo téměř šest tisíc nástrojů.

Letošní hospodaření Petrofu poznamenává pandemie koronaviru. Původní plán prodeje na úrovni 290 milionů korun se podle Ceralové Petrofové kvůli pandemii nenaplní. V květnu podnik odhadoval pokles proti plánu o 40 až 50 procent, nyní očekává snížení asi o pětinu na úroveň 230 milionů korun. Menší pokles je především díky dobrým prodejům v ČR, Evropě a v Rusku. V červenci se začala zotavovat i poptávka v Číně.

Vystrčilovu návštěvu Tchaj-wanu tvrdě kritizovala Čína, která Tchaj-wan považuje za svou odštěpeneckou provincii. Ministr zahraničí Číny Wang I druhému nejvyššímu ústavnímu činiteli ČR vzkázal, že ho Čína donutí zaplatit vysokou cenu za to, že porušil princip jedné Číny. Vystrčil odmítl, že by porušil dohody mezi ČR a Čínou.

Zdeněk Rychtera
ČTK
Foto: Ondřej Littera