Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Hradec Králové a Pardubice nově propojuje kulturní projekt Art up

1. 9. 2020

page.Name
Krajská města Hradec Králové a Pardubice ode dneška propojuje kulturní projekt s názvem Art up. Jde o tištěnou mapu s přehledem kulturních akcí, která bude vycházet pravidelně každý měsíc v nákladu 3000 kusů.

Podle Františka Zachovala, ředitele Galerie moderního umění (GMU) v Hradci Králové, která za projektem stojí, bude mapa k dostání zdarma v obou městech ve vybraných galeriích, kulturních institucích, infocentrech, kavárnách a obchodech s autorskou tvorbou. Cílem je zjednodušit veřejnosti přístup k informacím o kulturním dění v Hradci Králové a Pardubicích.

„V obou městech se odehrávají v kultuře skvělé věci, o kterých nejsme navzájem informování. Průchodnost informací je minimální, a to jsme od sebe jen dvacet kilometrů. To chceme změnit,“ řekl ředitel Zachoval. Projekt Art up mapuje současné umělecké prostředí v obou krajských městech a přináší přehled kulturních akcí v této aglomeraci. „Jádrem Artupu je galerijní svět obohacený o události z dalších uměleckých oblastí, jako je literatura, hudba či divadlo,“ uvedla mluvčí GMU Hana Doležalová.

František Zachoval, ředitel Galerie moderního umění Hradec Králové.

Projekt Art up vznikl v roce 2016 jako soukromá iniciativa Anny Štysové a nynější vedoucí odborného oddělení, historičky umění a kurátorky sbírek a výstav GMU Petry Příkazské. V té době mapoval pouze dění v Hradci Králové, později byl pozastaven. „Nyní se jeho autorky rozhodly projekt pod záštitou GMU po letech oživit, rozšířit za hranice města a symbolicky tak spojit dva odvěké rivaly Hradec a Pardubice,“ dodala Doležalová.

Art up navazuje na podobné zahraniční projekty, jako je například Art Rabbit nebo berlínský INDEX. V českém prostředí je od roku 2008 k dostání turistická mapa ArtMap, která slouží jako průvodce pro všechny, kteří se chtějí zorientovat v pražských a brněnských galeriích a výstavách.

ku kš
ČTK
Foto: Ondřej Littera