Středa

29. března 2023

Nyní

Zítra

11°

Svátek má

Miliardář Komárek koupil od společnosti Petrof piana odmítnutá Čínou

8. 9. 2020

page.Name
Sankce, které uvalila Čína na Českou republiku v souvislosti s návštěvou předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu měla dohru v podobě nepřevzetí nástrojů od královéhradecké firmy Petrof čínským odběratelem pro Peking a okolí za 5,3 milionu korun. Situace se ale rychle změnila. Piana a klavíry koupila rodinná nadace miliardáře Karla Komárka. Nadace rozdá 11 nástrojů z čínské zakázky českým školám.

„Že klavíry koupíme, jsme se rozhodli hned, jak jsme se o problému dozvěděli. S manželkou jsme se domluvili, že je naše nadace obratem věnuje českým školám. Přáli bychom si, aby se těch 11 nástrojů stalo symbolem české hrdosti a soudržnosti,“ uvedl Komárek. Prezidentka a majitelka Petrofu Zuzana Ceralová Petrofová tento krok ocenila a označila ho za velkorysý.

„Jsme rádi, že se naše klavíry dostanou do českých škol. Mě osobně nejvíc překvapila rychlost a rozhodnost Karla Komárka, s jakou k tomuto neplánovanému obchodu přistoupil,“ řekla. Podle ní je dodávka k dispozici ve skladech v Hradci Králové a nic nebrání její distribuci. Nadace vypíše v nejbližších dnech pro školy grantovou výzvu, na jejímž základě budou moci školy o klavíry a pianina žádat.

Ceralová Petrofová prozradila, že čínský odběratel oznámil, že kvůli sankcím nemá na to, aby platil pokuty. „Poprosil nás o pozastavení dodávky,“ řekla v pátek ČTK. Expedici nástrojů již měl Petrof připravenou. Firma Petrof, pro niž je čínský trh s podílem kolem 35 procent klíčovým odbytištěm, vyjádřila obavu, že zhoršení vztahů mezi ČR s Čínou bude mít negativní dopad i na její další obchody v Číně. Piana Petrof v Číně pod jinými vlastními značkami i vyrábí, loni to bylo téměř 6000 nástrojů.

Vystrčilovu návštěvu Tchaj-wanu tvrdě kritizovala Čína, která Tchaj-wan považuje za svou odštěpeneckou provincii. Ministr zahraničí Číny Wang I druhému nejvyššímu ústavnímu činiteli ČR vzkázal, že ho Čína donutí zaplatit vysokou cenu za to, že porušil princip jedné Číny. Vystrčil odmítl, že by porušil dohody mezi ČR a Čínou.

ry sd
ČTK
Foto: Ondřej Littera