Neděle

14. dubna 2024

Nyní

22°

Zítra

14°

Svátek má

Na stožáru krajského úřadu vlaje běloruská vlajka, symbol solidarity

30. 9. 2020

page.Name
Historická bílo-červeno-bílá vlajka Běloruska na podporu tamních občanů, kteří veřejně nesouhlasí s výsledkem prezidentských voleb, byla dnes vyvěšena na oficiální stožár před sídlem Krajského úřadu v Hradci Králové. Rozhodlo o tom na svém minulém zasedání krajské zastupitelstvo s tím, že podnět k tomu dal předseda krajského finančního výboru Milan Sommer.

„Chceme pomoci Bělorusům, kteří se postavili zlu, co mají doma. Jednou ze špatných lidských vlastností je lhostejnost. Jsem hrdý na to, že krajští zastupitelé nejsou lhostejní k tomu, co se v Bělorusku děje. Nelíbí se nám, jak se tamní režim chová k vlastním lidem. Z Hradce Králové je do Minsku stejně daleko jako do Paříže, to by si lidé, a hlavně politici měli uvědomit. Naše diplomacie by měla učinit ráznější kroky, měla by se ozvat,“ řekl dnes na Pivovarském náměstí Sommer.

Přítomný hejtman Jiří Štěpán v této souvislosti doufá, že stejně jako lid naší republiky zažil dobu velkých změn v roce 1989, tak Bělorusko je na prahu změn, které budou úspěšně dovedeny do konce. „To, že podporujeme národ, který je nám blízký myšlením, má velký význam. A stejně jako jsme byli my velmi vděční za pomoc v roce 1989, tak bychom měli pomáhat nejen Bělorusku, ale i Ukrajině a dalším státům,“ prohlásil hejtman.

Protesty v Bělorusku vypukly po sporných prezidentských volbách z 9. srpna, po nichž byl jasným vítězem vyhlášen dosavadní prezident Alexandr Lukašenko. Tamní opozice podobně jako EU ale výsledky hlasování neuznává a považuje je za zfalšované. Režim proti demonstrantům a opozici postupuje represivně.

(hyš-tz-dl)
hynek@salonkyhk.cz
Foto: kr-kralovehradecky-cz