Středa

22. května 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

Tylovo nábřeží se za velkého zájmu lidí proměnilo v rušnou řemeslnou dílnu

13. 9. 2020

Tylovo nábřeží se za velkého zájmu lidí proměnilo v rušnou řemeslnou dílnu 0 snímků
Kdysi se říkalo, že řemeslo má zlaté dno. Bylo to okřídlené rčení, které tak trochu neprávem na několik let zapadlo. V současné době se ale řemesla a dobří řemeslníci opět dostávají ke slovu. O tom, že je tomu skutečně tak, se včera na Tylově nábřeží v Hradci Králové mohli přesvědčit návštěvníci akce nazvané Nábřeží řemeslníků.

„Mami, já chci taky tím kladívkem tlouct do kovadliny,“ oznámil osmiletý Lukáš a hrnul se k nedalekému kováři, po jehož rukama vznikalo dílo ze žhavého železa. To byl jen zlomek toho, co mohly včera stovky lidí spatřit na břehu řeky Labe, jen nedaleko centra města, který se proměnil na velkou tvůrčí dílnu.

Své očividné umění zde předváděli nejen řemeslníci z celé republiky, ale také ze zahraničí, svou trochou do mlýna přispěli i studenti odborných řemeslnických škol. Na tuto nevšední akci zavítali jak místní, tak i přespolní, a dokonce se objevila také anglická rodina, která už pět let žije v Praze a do Hradce dorazila na svatbu.

„Dnes se žení můj dávný český kamarád a spolužák z univerzity, tak jsme si vyrazili na víkend do Hradce Králové. Chceme si projít město a zaujal nás ruch na nábřeží. Myslím si, že kvalitní řemeslo má stále co nabídnout a je v něm i přes technologický pokrok budoucnost,“ řekl Salonkám John Blunt, který pochází z anglického Bristolu.

Do tvorby se mohli zapojit nejen dospělí, ale také caparti, což bylo hojně využíváno. Kromě toho všichni, kdo se zúčastnili do hry o List tovaryše, získali hodnotné ceny a domů si kromě tohoto certifikátu odnesli nepochybně i nezapomenutelné zážitky. „Zkoušela jsem si zdobit perníčky, ale moc mi to nešlo,“ smála se Alena Dvořáková z Hradce Králové.

Řemeslníci před očima návštěvníků předváděli do podvečerních hodin svůj um. Originálními výrobky se prezentovali kováři, dráteníci, tkalci či košíkáři. Řada výrobků a předmětů lidové řemeslné tvorby byla navíc na prodej. „Koupila jsem si krásné náušnice,“ pochlubila se Markéta z Ústí nad Orlicí, zatímco její manžel Jiří spěchal ochutnat čerstvý burčák.

Čestným partnerem letošního ročníku byl Archeopark Všestary, takže se příchozí mohli těšit na přehlídku řemesel skutečně od pravěku po současnost. Připraven byl rovněž doprovodný program s pohádkami pro děti, vystoupení folklórních souborů a další zajímavosti.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Hynek Šnajdar, Ondřej Littera