Středa

10. srpna 2022

Nyní

13°

Zítra

13°

Svátek má

V „fakultce“ se léčilo 15 pacientů s covid-19, dva byli napojeni na ventilaci

11. 9. 2020

page.Name
Celkem 15 pacientů se dnes, tedy v pátek, léčilo s nákazou covid-19 a byli v lehkém nebo středně těžkém stavu. Dva z nich byli napojeni na plicní ventilaci. V péči lékařů této nemocnice, která jako jediná v kraji léčí pacienty s koronavirem, je nyní více pacientů než na jaře.

Před týdnem lékaři nemocnice pečovali o osm lidí nakažených covidem-19. Čtyři byli ve vážném stavu, jeden z nich byl napojený na plicní ventilaci. Ve čtvrtek 10. září dopoledne bylo v péči lékařů FN Hradec Králové 12 těchto pacientů.

Od začátku pandemie ve „fakultce“ zemřelo v souvislosti s nákazou 19 převážně starších pacientů. Všichni měli další vážná onemocnění. ČTK to řekl náměstek ředitele nemocnice Zdeněk Tušl. Prvního pacienta s koronavirem byl přijat 23. března. V první polovině dubna pečovala naráz až o 12 nakažených, poté začal počet hospitalizovaných klesat.

V posledních dnech výrazně vzrostl zájem o odběry, v nemocnici prováděli denně i přes 350 odběrů a více než 380 testů. Podle zástupců nemocnice je kapacita asi 400 testů denně. „Laboratoř je už na hranici kapacity. Připravujeme rozšíření kapacity na 1000 testů denně,“ uvedl Tušl.  Odběrové centrum, které je v zadní části areálu nemocnice, má on-line rezervační systém. Centrum prioritně přijímá pacienty objednané v systému, neobjednaní zájemci tedy mohou na odběr čekat delší dobu.

Kromě tohoto zařízení se lze otestovat v kraji na pěti dalších místech v krajských nemocnicích. Testovací kapacity jsou v Královéhradeckém celkem až 900 testů denně. Krajští hygienici při testování v posledním týdnů zjistili vůbec nejvyšší týdenní nárůst případů nákaz v kraji od začátku pandemie. Od pátku 4. září přibylo 187 případů na 792 zjištěných nákaz. Takzvané komunitní šíření v kraji dosud prokázáno nebylo.

„Za od počátku pandemie nejvyšším týdenním nárůstem počtu pozitivních případů stojí zejména ohnisko v Úpici na Trutnovsku a další plošný nárůst případů na území celého kraje,“ prozradila Veronika Krejčí, mluvčí Krajské hygienické stanice v Hradci Králové.

Počet aktivních případů nemoci v kraji od pátku 4. září do dnešního rána vzrostl o 116 na 286. Počet uzdravených o 68 na 498. Za poslední týden přibylo také případů úmrtí v souvislosti s koronavirem, a to o tři na osm, vyplynulo z ranních dat hradecké krajské hygienické stanice. Podle dnes zveřejněného tak zvaného semaforu ministerstva zdravotnictví tři z pěti okresů v kraji – Trutnov, Náchod a Hradec Králové vůbec poprvé postoupily do prvního, zeleného stupně rizika nákazy.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto