Středa

22. května 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

Základní školy se nákupem výpočetní techniky chystají k výuce na dálku

17. 9. 2020

page.Name
Distanční výuka, tedy na dálku, kterou absolvovaly kvůli šířící se nákaze koronaviru základní školy v Královéhradeckém kraji už na jaře, není vyloučena ani nyní. Školy se na ni začaly připravovat nákupem výpočetní techniky. Úroveň vybavení IT technikou je v městských školách různá.

Ke zvládnutí distanční výuky bude také důležité, jaké zázemí budou mít žáci doma, vyplynulo z ankety mezi zřizovateli základních škol v kraji. Ve stotisícovém Hradci Králové v městských školách by s výukou na dálku po technické stránce neměl být problém. Vedení města zjednodušilo podmínky stanovené vnitřními předpisy, školy dostaly větší kompetence pro nákup pomůcek a vybavení pro eventuální povinnou výuku na dálku.

„Příspěvek bude použitý například na nákup notebooků, prostředků pro komunikaci, kamer nebo sluchátek pro učitele. Vybavenost na jednotlivých školách je různá, je to i podle personálních kapacit,“ řekl mluvčí hradeckého magistrátu Petr Vinklář. Krajské město zřizuje 17 základních škol.

Školy si vyzkoušely a nastavily vlastní komunikační kanál, který je různý škola od školy. „Podle vyjádření od ředitelů by neměly být problémy,“ uvedl Vinklář. Dodal, že školy jsou navíc nyní lépe vybaveny ochrannými pomůckami, postupují podle manuálu ministerstva školství (MŠMT), často i nad jeho rámec.

Každá základní škola v ČR by měla do poloviny října dostat od státu na IT vybavení 20.000 korun na jednoho učitele, celkem jim stát pošle 1,2 miliardy korun. Někde ale nemusí peníze na nákup stačit. Počítače a další potřebnou IT techniku budou muset školy koupit do konce prosince.

V základních školách výuka na dálku fungovala už po uzavření škol na jaře. Účast na ní ale nebyla povinná. Školy se začaly otevírat postupně až po dvou měsících, docházka ale zůstala do konce minulého školního roku dobrovolná.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto