Neděle

3. července 2022

Nyní

15°

Zítra

17°

Svátek má

Brány škol, školek a jeslí se uzavřely, městská knihovna a úřad zůstávají v provozu

1. 3. 2021

page.Name
Vládní nařízení a znovu vyhlášený nouzový stav se začínají naplňovat. Tím opět dochází ke změnám v omezeních a provozu některých městských zařízení. Ode dneška se v Hradci Králové uzavřely všechny základní a mateřské školy i jesle. Výjimkou jsou tři základní školy Josefa Gočára, Štefcova, Sever v Lužické ulici a mateřská škola Kamarád ve Veverkově ulici, které jsou určené pro děti pracovníků integrovaného záchranného systému.

Omezení se v příštích dnech vztahuje také na chod dětských hřišť, která není doporučeno navštěvovat. Pro veřejnost zůstávají naopak k dispozici výdejní okénka v budovách městské knihovny. Neměnné jsou také otevírací hodiny hradeckého magistrátu, preferováno je však vyřizování požadavků prostřednictvím online či telefonické komunikace.

„Situace na školách v Hradci Králové naštěstí nebyla nijak dramatická, ale je pravdou, že se mírně zhoršila oproti jiným měsícům během epidemie. V minulém týdnu fungovaly základní školy všechny, zavírat jsme ale postupně museli jednotlivá pracoviště mateřských škol,“ řekl primátor Alexandr Hrabálek. Město má na svém území 33 poboček mateřských škol, v minulém týdnu jich sedm z nich muselo být uzavřeno.

Podle primátora jsou důvody dvojí. Kvůli nedostatku pedagogického personálu na pracovištích a také výskytem karantény či onemocnění covid-19. Kromě základních škol a mateřských škol jsou od dnešního dne také uzavřeny Jesle Orlická. „Přistupujeme k tomu se záměrem přispět k omezení šíření epidemie, kdy nejmenší děti jsou nejčastěji bezpříznakoví přenašeči, a kvůli komplikacím se zajištěním stravy, protože kuchyň MŠ, která vaří i pro jesle, je uzavřena. O odpuštění poplatku za jesle bude v příštím týdnu rozhodovat rada města,“ dodal Hrabálek.

Nové omezení se vztahuje i na provoz dětských hřišť, vláda doporučila jejich uzavření. „I když zcela respektujeme doporučení vlády, rozhodli jsme se dětská hřiště neuzavírat. Ještě dnes budou opatřena informačními cedulkami a dezinfekcí. Možnost návštěvy hřiště jsme se rozhodli ponechat na úsudku občanů a jejich zodpovědnosti,“ vysvětlil náměstek primátora Pavel Marek.

Změny se naopak neočekávají v městské knihovně. Stále může mít v provozu výdejní okénka, která ještě tento týden budou v provozu na sedmi místech včetně hlavní budovy ve Wonkově ulici. V příštích dnech by se okénka měla rozšířit o budovu v Kuklenách, která doposud procházela rekonstrukcí.

Magistrát města nemění úřední hodiny. Pro vyřízení záležitostí na úřadě, kdy je osobní návštěva budovy nezbytná, je doporučeno využívat online rezervační systém. Občané rovněž musí dbát na dodržování hygienických a bezpečnostních opatření, jako je ochrana dýchacích cest minimálně chirurgickou rouškou, řádné rozestupy a využívání dezinfekce, která je klientům k dispozici na chodbách úřadu.

(hyš-kš)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto