Pondělí

27. května 2024

Nyní

22°

Zítra

17°

Svátek má

Demolici hotelu Černigov a stavbu Rieger Plaza přibrzdila covidová pandemie

5. 3. 2021

Demolici hotelu Černigov a stavbu Rieger Plaza přibrzdila covidová pandemie 0 snímků
Je tomu už více než rok, kdy se magazín Salonky vycházející v Hradci Králové, zaměřil na dnes už legendární hotel Černigov na Riegrově náměstí v blízkosti hlavního nádraží. To jsme však ještě netušili, jak pandemie zatočí s některými skutečnostmi souvisejícími s demolicí tohoto hradeckého monumentu a novým projektem, které jsme tehdy avizovali.

Před několika lety se ajitelem této královéhradecké dominanty stala společnost CPI Group, která se zabývá developmentem, investicemi a správou nemovitostí. To, co se původně šuškalo, že hotel má jít k zemi, dostávalo tehdy reálnější obrysy. Nejdříve se sice zvažovala rekonstrukce objektu, později se nový vlastník přiklonil k jeho zbourání a novostavbě nového multifunkčního komplexu Rieger Plaza, který měl v tomto prostu vzniknout v nejbližších letech.

To narazilo na odpor, nicméně zbourání Černigova už loni zřejmě nic podstatného nestálo v cestě. Do situace však radikálně zasáhla pandemie koronaviru, který vypukla v české kotlině v březnu minulého roku a pokračuje dodnes. V lednu 2020 Antonín Spáčil, vedoucí oddělení developmentu kanceláří a hotelů ze společnosti CPI Group, Salonkám sdělil, že demoliční práce budou trvat přibližně čtyři měsíce.

„Začneme s nimi, jakmile vyřešíme veškeré nutné podklady. Stavbu nového komplexu zahájíme hned, jak dojde ke zbourání nynějšího hotelu. Přepokládáme, že výstavba potrvá dva roky,“ uvedl Spáčil. Realita je však taková, že se nic viditelného neděje a hotel Černigov i nadále stojí na svém místě. Jak nám nyní sdělil Jakub Velen, mluvčí CPI Group, přístup této společnosti k projektu Rieger Plaza kopíruje podmínky na trhu, a to trhu hotelnictví i kanceláří.

„Je zcela zřejmé, že aktuální pandemická situace má zásadní vliv na oba segmenty. Je tedy velmi pravděpodobné, že se některé potřeby či trendy, které jsme u nájemců vídali, změní. To však v žádném případě neznamená upuštění od našeho záměru nový komplex Rieger Plaza vybudovat,“ prozradil nám aktuálně mluvčí CPI Group.

Epidemická situace v zemi je však stále nepříznivá. Uvažuje tedy majitel, že by se projekt posunul? „Pro každý náš projekt je naprosto zásadní, aby byl v čase výstavy připravený na míru aktuálním potřebám nájemců a trendům doby. Myslíme si, že potřeby našich obchodních partnerů mohou doznat po skončení pandemie změn. To je něco, co potřebujeme vnímat, vyhodnotit a případně do projektu zapracovat,“ vysvětlil Velen s tím, že CPI Group neuvažovala a ani neuvažuje o prodeji Černigova.

Majitel objektu v současné době analyzuje nynější tržní situaci a její dopady ve vztahu k zamyšlenému projektu. „Jakmile budeme mít konkrétnější informace či harmonogram dalších kroků, tak je budeme rádi sdílet,“ dodal mluvčí CPI Group. Jaký bude tedy další postup případných demoličních prací a navazující stavby nového komplexu, bude známo až epidemická situace pomine.  

Stavba hradeckého hotelu podle projektu významného hradeckého architekta Jana Zídky a statického řešení Františka Čížka byla zahájena v roce 1968 ještě pod názvem Regina. Teprve krátce před slavnostním otevřením, 8. prosince 1975, byl v souladu s komunistickou normalizací, a jak bylo tehdy zvykem, přejmenován na Černigov podle družebního ukrajinského města.

V současné době je majitelem hotelu již zmíněná společnost CPI, která se rozhodla, že hotel Černigov zbourá a nahradí ho zcela novým kongresovým centrem Rieger Plaza s kancelářskou budovou s obchody a službami a hotelem Clarion. Tomuto záměru předcházela výzva CPI k soutěži na návrh přestavby celého území. Demolice této hradecké ikony měla samozřejmě řadu odpůrců. Jedním z nich je i syn autora projektu Černigova, zdejší architekt Jiří Zídka.

Ten nám loni v rozhovoru pro magazín Salonky mimo jiné sdělil, že Černigov splňuje vysoké architektonické požadavky a měl by být chráněn. „Objekt má nezpochybnitelnou architektonickou hodnotu, jak v urbanistickém, tak i v dobovém zasazení stavby do městského prostoru. Bylo to nejzásadnější a nevýznamnější dílo mého otce. Vůbec si nedokáži představit, jak by na jeho odstranění reagoval. Tenkrát by ho určitě nenapadlo, že by se tato stavba měla zbourat,“ okomentoval tehdy záměr demolice Zídka.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: archiv Salonek