Pátek

31. března 2023

Nyní

11°

Zítra

10°

Svátek má

Hospitalizovaných pacientů s covid-19 ve „fakultce“ roste, v únoru jich bylo 600

1. 3. 2021

page.Name
Počet hospitalizovaných pacientů s covidem-19 ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové stoupl. V průběhu měsíce února jich bylo zhruba 600, což je oproti lednu opět nárůst. Podle mluvčího nemocnice Jakuba Sochora denní počet hospitalizovaných s koronavirem se během měsíce pohyboval od 200 do 230 pacientů.

Počet pacientů na jednotkách intenzivní péče se v posledních týdnech pohybuje okolo šesti desítek. „Nemocnice je stále na hraně svých kapacit a v minulých týdnech bylo v několika případech nutné transportovat pacienty do jiných regionů.Celkem od začátku epidemie nemocnice eviduje téměř 2200 hospitalizací v souvislosti s covid-19,“ uvedl mluvčí.

V minulých dnech fakultní nemocnice eviduje více než 10 hospitalizací nakažených pacientů denně, stále častěji se objevují lidé mladšího věku, například pod 50 let, jejichž stav vyžaduje umístění na jednotkách intenzivní péče. Jak řekl ředitel tohoto zdravotnického zařízení Vladimír Palička, zátěž na personál nemocnice je v posledních dvou měsících skutečně enormní.

„Po podzimní vlně počty pacientů začaly stoupat po vánočních svátcích a od té doby se jejich příliv příliš nemění. Kromě péče o covidové pacienty současně samozřejmě poskytujeme veškerou akutní péči. Všem zaměstnancům nemocnice chci za jejich nasazení poděkovat,“ uvedl. Otevření dalších lůžkových kapacit pro pacienty s covidovou infekcí znemožňuje vysoký počet zaměstnanců, kteří jsou z různých důvodů nepřítomni.

Počet v práci nepřítomných zdravotníků stále přesahuje tři stovky. „Pozitivní je, že se díky oočkování zdravotníků daří snižovat počet případů covid-19 mezi zaměstnanci nemocnice. Naočkována je více než polovina zdravotníků, další čekají na možnost očkování po prodělaném onemocnění,“ prozradil Palička.

Vakcinační centrum nemocnice za leden a únor použilo na očkování zdravotníků, seniorů a vysoce rizikových pacientů 17 tisíc dávek vakcíny Pfizer, Moderna a AstraZeneca, další tisíce vakcín v rámci pilotního projektu poskytla praktickým lékařům. „Kapacita očkování v nemocnici závisí na množství dodávaných vakcín. Intenzivně připravujeme další rozšíření našich očkovacích týmů, abychom byli po zvýšení dodávek vakcín schopni očkovat 30 tisíc lidí měsíčně,“ dodal ředitel.

Nemocnice v souvislosti s epidemií apeluje na veřejnost, aby dodržovala všechna platná nařízení, která pomáhají zabránit šíření viru a pomohou k snížení počtu hospitalizovaných pacientů v nemocnicích. „Důrazně upozorňuje, že kvůli omezení rizika nákazy pacientů a zdravotnického personálu nadále platí zákaz návštěv pacientů ve fakultní nemocnici,“ oznámil její mluvčí Sochor.

(hyš-js)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto