Neděle

21. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Jaro je tady a s ním i oblíbený dubnový hradecký magazín Salonky

31. 3. 2021

page.Name
Už počtvrté v letošním roce a po devatenácté od začátku své existence v říjnu 2019 se k vám, hradeckým čtenářům, dostává kulturně – společenský magazín Salonky. Dubnové vydání, které vychází ve čtvrtek 1. dubna, najdete na vybraných distribučních místech v celém Hradci Králové. A my věříme, že vás jistě zaujme.

Hradecká univerzita je proslulá tím, že jejími absolventy jsou chytří, vzdělaní a inspirativní lidé, kteří ve svých profesí patří mezi špičkové. Takovým příkladem je nepochybně mladá politoložka Anežka Pařízková. Ta už více než dva roky působí na honorárním konzulátu v jihoamerickém Ekvádoru, kde se připravuje na diplomatickou dráhu.

Snem velice aktivní dámy, která během vypuknutí první vlny pandemie koronaviru pomáhala s repatriací obyvatel Evropské unie, za což ji ocenil nejen rektor UHK, ale i český velvyslanec v Peru, je stát se českou prezidentkou. „Jde o dětský sen asi od deseti let. Určitě bych jako žena mohla do řízení státu přinést něco nového,“ řekla pro dubnové Salonky Anežka, která je zároveň ozdobou titulní strany.

 

Důležitým, tematicky zaměřeným materiálem, je obsáhlejší rozhovor s hradeckými architekty Jiřím a Michalem Krejčíkovými. Otec a syn v něm popisují dlouhou cestu, která by mohla vést k léta diskutované rekonstrukci centrálního prostoru města – Velkého náměstí. Otec Jiří byl už v roce 2009 autorem vítězného návrhu revitalizace historického centra města. Nyní by on i jeho syn byli rádi, aby tento záměr byl konečně po letech zrealizován. Nebude to určitě jednoduché.

S rozhovorem souvisí rovněž pravidelná rubrika Oko Salonek a své představy o využití Velkého náměstí po případné rekonstrukce představily i osobnosti hradecké politické scény. Není zcela běžné, aby se člověk rozhodl darovat své vlasy. K tomuto kroku se odhodlala Gisela Klimešová, která ve Vyšší odborné škole zdravotnické a Střední zdravotnické škole v Hradci Králové vyučuje obor zubní technik.

Protože tato žena má touhu pomáhat druhým a být empatická, spojila se s nadačním fondem Pramen pomoci, slovo dalo slovo a Gisela si v přímém televizním přenosu nechala podstatně zkrátit své dlouhé vlasy. Z nich byla poté vyrobena paruka pro třináctiletou Anežku trpící alopecií, tedy ztrátou vlasů. „Hlavním cílem bylo upozornit okolí, že pomoc může mít mnoho podob a nemusí být vždy jen materiální. Bez nadsázky to může být i úsměv, pozdrav, nebo pár minut vašeho času,“ vysvětlila dárkyně.

Český chlapecký sbor Boni pueri je bez nadsázky královéhradeckou legendou. Na scéně je už téměř čtyřicet roků, absolvoval více než čtyři tisíce koncertů nejen doma či v Evropě, ale také v Americe nebo Asii, a to i v prestižních koncertních sálech. Za dobu jeho existence se v něm vystřídalo tři tisíce chlapců. O chodu sboru, jeho četných aktivitách, plánech i situaci v současné ne příliš povzbudivé době v Salonkách vypráví jeho ředitel Pavel Horák.

Dubnový magazín Salonky samozřejmě nabízejí i další inspirativní čtení. Kromě toho, že si ho můžete vyzvednout v papírové podobě na zmíněných mnoha vybraných distribučních místech v Hradci Králové, lze ho také prolistovat online na našem webu.

Přejeme čtenářům příjemné chvíle se Salonkami v ruce!

DISTRIBUČNÍ MÍSTA PRO DUBNOVÝ MAGAZÍN SALONKY

Televize V1
Technologické centrum
Zahradnictví Šťastný
Dopravní podnik
Klinika EUC
Orlice Shopping park
Fakultní nemocnice 
OC Atrium
Aupark
Albert - ul. Kutnohorská
Magistrát města
Krajský úřad 
Český rozhlas Hradec Králové
dřevěný stojan u Česká pošty - tř. Edvarda Beneše
U lékárny Dr. Max na Moravském Předměstí

Hynek Šnajdar
hynek@salonyhk.cz