Pátek

21. června 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

Kalorické Tabulky nejsou spojené s hladověním, vysvětlil jejich zakladatel

25. 3. 2021

page.Name
Přebytečná kila. To byl impuls k tomu, aby se velmi podnikavý Tomáš Pětivoký z Hradce Králové před lety rozhodl vytvořit projekt Kalorické Tabulky, což je dnes vyhledávaná a nejvyužívanější aplikace pro výpočet energetické a výživové hodnoty potravin, za níž by nominován na ocenění Český Goodwill. „Úspěch aplikace v žádném případě není jen moje zásluha, dnes na ní pracuje téměř 20 lidí,“ řekl skromně muž, který stál u zrodu pozoruhodného projektu.

Podle vašeho profesního životopisu se mi jevíte jako velmi činorodý muž s podnikatelským duchem, který má rád nové výzvy. Je to tak?
Vždy mě bavilo vymýšlet projekty, které přinesou užitek velkému množství lidí. Jedním z prvních byl internetový poskytovatel pro Hradec Králové a okolí v roce 1996, který se později stal jedním z nejznámějších poskytovatelů internetu v České republice pod názvy World Online a Tiscali. Dnes je mým hlavním projektem aplikace Kalorické Tabulky, kde jsou registrovány miliony uživatelů.

Kde se to ve vás vzalo?
Podle mě velkou roli hrála moje záliba v matematice na základní i střední škole. Pomohla mně lépe pochopit základní zákonitosti fungování nejúspěšnějších podnikatelských projektů, které často dokáží s relativně malými variabilními náklady přinášet užitečnou službu velkému množství lidí.

Čím vším zajímavým jste si ve svém profesním životě dosud prošel?
Od prvního nápadu trnitou cestu složité realizace a získávání prvních tisíců uživatelů u dodnes fungujících Hotely.cz, DSL.cz a Odpovědi.cz. Vždy mě bavilo vytvářet i jednoduché služby, jako například finanční kalkulačky Výpočet.cz, kterou používá téměř půl milionu Čechů měsíčně.

Zlomem ve vaší kariéře byl ale nepochybně nápad vytvořit Kalorické Tabulky pro výpočet energetické a výživové hodnoty potravin. Byl impulsem váš vlastní boj s přebytečnými kily?
Jako dítě jsem byl spíše velmi hubený. Změna přišla při studiu vysoké školy spojeném s častými návštěvami pivnic. Situace se dále zhoršila po několikaleté práci pro nadnárodní společnost, kdy můj body mass index překročil hodnotu 30. Pochopil jsem, že musím něco s přebytečnými kily dělat a k tomu sloužila první velmi jednoduchá verze Kalorických Tabulek vytvořených jen pro mě. Časem jsem aplikaci zpřístupnil pro každého zdarma.

Co předcházelo tomu, než jste se do toho pustil? Kde jste získával informace, jak na to?
Základní zkušenosti s fungováním webů jsem měl už od devadesátých let. Co se týče odborné stránky, přiznávám, že jsem se s nikým neradil, pouze jsem studoval většinou zahraniční odborné články. Později Kalorické Tabulky začali využívat nutriční terapeuti a seznamovali mě s mnoha problémy, které potřebují s aplikací řešit.

Kdy jste s tím začal a jak dlouho trvala cesta ke kýženému výsledku?
Dnešní stav aplikace Kalorické Tabulky stále považuji spíše za začátek než kýžený výsledek. Možná se to dá přirovnat k letadlu, které už jede po rozjezdové dráze, ale zatím nevzlétlo.

Vytvořil jste webovou i mobilní aplikaci. Co v ní zájemci o zdravou výživu najdou?
Chtěl bych upozornit, že na aplikaci Kalorických Tabulek dnes pracuje téměř 20 lidí. Její úspěch v žádném případě není jen moje zásluha. Původním záměrem bylo jen zpřístupnit nutriční hodnoty všech potravin na českém trhu. Dnes je naším cílem naučit uživatele lépe jíst. Skoro všichni uživatelé přijdou na to, že používání Kalorických Tabulek není spojené s hladověním, ale naopak lze jíst i více, ale stravu je nutné správně vybírat.

Šlo o složitý a nákladný projekt?
Ano. Projekt rozhodně nebyl a není jednoduchý. Jen letošní náklady přesáhnou 15 milionů korun.

Co jste musel udělat, aby se aplikace dostala mezi lidi?
Hlavní je, aby aplikace byla uživatelsky přívětivá a přinášela lidem výsledky. Máme také kvalitní zákaznickou podporu, která pomáhá s běžnými i složitějšími problémy. Pak už není potřeba pro rozjetí aplikace dělat nic. Lidé si o ni řeknou sami. Donedávna jsme za marketing v České republice neutráceli prakticky žádné prostředky.

Pamatujete si na první odezvy? Jaké byly?
Přiznám se, že si první odezvy úplně nepamatuji, ale z dnešního pohledu vidím jako malý zázrak, že většina byla pozitivních. Aplikace zvláště na začátku měla obrovské množství chyb a nedokonalostí.

Jak se aplikace po stažení do mobilu prakticky používá?
Použití je extrémně jednoduché, ale uznávám, že zpočátku zapsání snědených potravin může zabrat i patnáct minut denně. Časem se to dá výrazně urychlit například uložením často konzumovaných jídel, využíváním skenování čárových kódů na potravinách a propojením aplikace s chytrými náramky nebo hodinkami.

O Češích se obecně tvrdí, že jejich jídelníček, i když se to patrně už zlepšilo, není kaloricky vyvážený? Myslíte si, že je tomu tak nebo jde spíše o stereotypní tvrzení?
Je velmi nutné rozlišovat kalorie a živiny v potravinách. Váha průměrného dospělého Čecha se zvyšuje asi o čtvrt kilogramu ročně, takže se zdá, že stačí ubrat pár přijatých kalorií nebo se více hýbat. Větší problém je však ve špatném poměru příjmu živin. Nejčastějším prohřeškem je málo přijatých bílkovin a vlákniny, naopak jíme mnoho cukru a soli.

Pomohly vám osobně tabulky k tomu, abyste se zbavil přebytečných kil a začal jíst zdravě a přiměřeně?
Ano, pomohly výrazně, ale k ideálnímu jídelníčku i váze mám stále daleko.

Jak se cítíte oproti minulosti, když je nyní aktivně využíváte?
Při používání určitě lépe, ale asi nejsem ten správný, kdo by to měl posuzovat. Doporučuji si na Facebooku najít skupinu Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými Tabulkami a zde se můžete mnoha zkušenostmi uživatelů inspirovat.

Je potřeba vůle k tomu, abych si hodnoty z Kalorických Tabulek zapisoval a hlídal?
Ze začátku ano, ale je to jen prvních pár dní. Pak už to jde samo.

Kolik lidí je v současné době využívá?
Jedná se o více než milion aktivních uživatelů měsíčně.

Převažují ženy nebo muži?
Zhruba dvě třetiny uživatelů jsou ženy. Pozitivní je, že poměr mužů se postupně zvyšuje. Ve skupině 1000 nejvěrnějších uživatelů, kteří si zapisují do aplikace jídla nejvíce dní, je počet žen a mužů téměř shodný.

Musíte často odpovídat na rozmanité související dotazy? Na jaké nejčastěji?
Často se jedná o neporozumění základnímu principu zákona o zachování energie a beru to jako výzvu pro nás, že musíme udělat aplikaci ještě intuitivnější.

Měli by se uživatelé tabulek kromě sledování kalorického příjmu také pohybovat, sportovat? Považujete to za spojitou nádobu?
Jde o spojitou nádobu. Je ale třeba si uvědomit, že je mnoho lidí, kteří se například ze zdravotních důvodů tolik hýbat nemohou. Podle mě úspěšná změna životního stylu je ze 70 procent o jídle a ze 30 o změně pohybových návyků.

Jak jsem se dočetl, chcete poskytnout uživatelům jednoduchý přístup k přehledu o rozdílu v jejich denním příjmu a výdeji energie, a podpořit je tak ve snaze hubnout zdravě a rozumně. Je to cíl vašeho projektu?
Ano, ale jak už jsem uvedl, důležité je hlavně složení stravy. Není správné se soustředit jen na vyvážený příjem kalorií.

Jste ředitelem společnosti Dine4Fit, která Kalorické Tabulky provozuje. Čím se společnost konkrétně zabývá?
Provozujeme prakticky jen aplikaci Kalorické Tabulky.

Máte v tomto ohledu u nás či v zahraničí konkurenci?
Ano, je hodně podobných aplikací zejména v zahraničí. Největší výzvou pro potenciální konkurenci je velikost a kvalita databáze potravin, protože nikdo nebude chtít pracovat s aplikací, která nenajde polovinu jídel v domácí ledničce.

Měli by se lidé bojující s nadváhou vyvarovat extrémních diet a raději používat vaši aplikaci?
Je velmi těžké stanovit hranici, co je extrémní. Každému může vyhovovat něco jiného. Pro lidi, kteří mají body mass index nad 30 nebo trpí zdravotními problémy či dělají aktivně jakýkoliv sport, doporučuji práci s Kalorickými Tabulkami konzultovat s nutričními terapeuty.

Máte kromě Kalorických Tabulek ještě něco dalšího v rukávu?
Nechci vymýšlet další projekty, když vidím, kolik práce s Kalorickými Tabulkami je ještě před námi.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Ondřej Littera