Neděle

26. května 2024

Nyní

12°

Zítra

14°

Svátek má

Koledníci sice do ulic nevyrazí, tradice Velikonoc lze ale dodržovat i doma

1. 4. 2021

Koledníci sice do ulic nevyrazí, tradice Velikonoc lze ale dodržovat i doma 0 snímků
Po Škaredé středě tu máme Zelený čtvrtek, blíží se Velký pátek a s ním i tradiční velikonoční svátky. Stejně jako jinde v republice, tak i v samotném Hradci Králové budou mít letos zcela jiný ráz, než bývá obvyklé. Důvod je jediný: platná vládní epidemická opatření kvůli nákaze covid-19. Koledníky v ulicích tedy neuvidíme, ale dodržování tradičních velikonočních zvyků určitě nic nebrání, a to i v kruhu rodinném.

Velikonoce jsou spojeny s vítáním jara. Mají řadu rozmanitých symbolů navazujících na různé zvyky, jako například malování vajíček, pečení beránka či cukroví, nebo vití věnců, kde nesmí chybět kočičky. Kraslice z vajíček označující zárodek nového života, jsou tradičním symbolem Velikonoc. Na Bílou sobotu se historicky uklízelo a bílily stěny. „Lidé začali s velikonoční výzdobou, pletly se pomlázky, barvily a zdobily vajíčka, pekly se mazance, beránci,“ bylo Salonkám sděleno Muzeem východních Čech v Hradci Králové.

Vše vrcholí pondělní pomlázkou, což jsou spletené vrbové proutky, které jsou ozdobené mašlemi. Muži a chlapci s ní obcházejí domácnosti, pronášejí koledy a vyšlehají pletenými pomlázkami ženy a dívky. Odměnou jsou malovaná vejce. „Označení pro pomlázky je krajově rozdílné, například šmerkust, dynovačka, pamihoda, šlehačka. Někde pomlázku doplňuje polévání vodou,“ uvedli muzejníci.

I když se letos bez této tradiční velikonoční pouti po domácnostech budeme muset obejít, vše ostatní zůstává, a to i v Hradci Králové. „U nás doma samozřejmě nemůže chybět beránek, nabarvená vajíčka v ošatce a něco dalšího dobrého na zub. Manžel už koledovat nechodí, ale naši dva synové ano. Bohužel, letos to nedopadne. Škoda,“ řekl nám hradecká maminka Adéla Prouzová.

Velikonoce jsou pochopitelně zároveň nejdůležitější náboženské svátky, jako slavnost Zmrtvýchvstání Páně, tedy Vzkříšení Krista třetí den po jeho ukřižování. Za normální situace se křesťané scházejí v kostelech při bohoslužbách, které se však letos z chrámu přesunuly do online prostředí, jako třeba v hradeckém Sboru kněze Ambrože, kde působí zdejší Církev československá husitská.

„Všude kolem nás je samá bolest, nemoc a je to už tak dlouhé! Velikonoční příběh a mnohé další biblické příběhy nás ale učí, že nejsme sami, že nejsme opuštěni. Tam, kam Pána Boha vpustíme, je naděje. Dokázal vzkřísit svého ukřižovaného Syna z mrtvých a věřím, že vzkřísí i naši náladu, naši společnost, naše vztahy po koronavirové krizi. Může pomoci už teď, kdy konec toho tunelu ještě úplně nevidíme,“ nechala se před Velikonocemi slyšet farářka sboru Františka Pospíšilová.

Bohoslužby se budou konat převážně online, jejich přehled lze najít na stránkách sboru. A jak tyto svátky slaví tajemnice diecézní rady sboru Jana Pechancová? „Pocházím z Moravy, takže jako dítě jsem byla politá ledovou vodou a vyšlehaná. Manžel na to moc není, tak mě vyšlehá jemně, symbolicky. Jinak pečeme beránky, zdobíme, snažíme se držet půst a připravovat se na Velikonoce duchovně,“ prozradila tajemnice Pechancová.

Do online prostředí se přesune rovněž římskokatolická církev v Hradci Králové. „I letošní velikonoční bohoslužby musí probíhat za dodržování protipandemických opatření, nařízených vládou České republiky. Připraveny jsou tedy online přenosy z katedrály Svatého Ducha,“ upozorňuje Biskupství královéhradecké. Stejně, jako jeden ze čtenářů Salonek, který nám popřál hodně štěstí v našem novinářském úsilí nejen o Velikonocích, také my přejeme našim čtenářům příjemné, a hlavně dobré velikonoční svátky, nejlépe s dubnovým magazínem Salonky v ruce, který se právě dnes distribuuje v Hradci Králové.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Monika Chmelařová, Hynek Šnajdar, dekanstvihk.cz