Středa

24. července 2024

Nyní

24°

Zítra

22°

Svátek má

Mobilní učebny zatraktivní výuku ve školách, inspirace pochází z Finska

12. 3. 2021

page.Name
Dodávka 800 kusů notebooků a bezdrátových per pro psaní na dotykovém displeji a 40 dokovacích skříní s napájením na notebooky. To je veřejná zakázka na nákup mobilních učeben, kterou schválila rada Královéhradeckého kraje. Její předpokládaná hodnota dosahuje výše 16 milionů korun bez DPH. Vybavené mobilní učebny budou školy flexibilně využívat pro výuku všech předmětů.

„Zprostředkování nejmodernějších technologií a jejich používání ve výuce na základních a středních školách v kraji patří v oblasti školství mezi naše priority. Počítače jsou nedílnou součástí našich životů a IT gramotnost je jedním ze základních pilířů vzdělané společnosti. Proto je nezbytně nutné rozvíjet schopnosti žáků i učitelů v efektivním využívání moderních technologií,“ vysvětlil záměr náměstek Arnošt Štěpánek odpovědný za oblast školství a sportu.

Podmínkou dodání techniky do konkrétní školy je proškolení celých pedagogických sborů. V průběhu školního roku 2021/22 bude každé dva měsíce s pedagogy ve školách pracovat lektor, který má za úkol prohloubit znalosti a dovednosti učitelů ve využívání digitálních technologií při vyučování, a to napříč různými předměty. Inspirací pro tuto aktivitu byla návštěva pedagogů škol z kraje v Helsinkách.

Do finských škol v období digitální reformy pravidelně docházel tzv. guru a poskytoval školám podporu, pomáhal jim řešit aktuální problémy se zaváděním digitálních technologií. Kraj loni na jaře zjišťoval v základních a středních školách formou dotazníků zájem o vybavení mobilních učeben. „Vzhledem k současné situaci a distanční výuce počítáme s možnými změnami potřeb jednotlivých škol,“ dodal náměstek Štěpánek.

(hyš-ms)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto: skolab.cz, muni.cz