Středa

29. listopadu 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Nevšední projekt: Divá bába vyzývá k posílání pohledů za hranice okresů

26. 3. 2021

page.Name
Přestože lidé mohou cestovat a vyrážet do přírody v rámci celého svého okresu. Zákaz pohybu mezi okresy však jinak zůstává v platnosti. Proto Ilona Machová alias Divá bába z Hradce Králové přišla s nevšední iniciativou a vyzvala všechny, aby potěšili své blízké klasickou cestou – posláním pohlednice.

„My za hranice okresu nemůžeme, ale nic nám nebrání, abychom napsali přátelům pohled nebo dopis. Možná to zní trochu staromilsky, ale co... Poslat pozdrav můžete přátelům, rodině, ale povzbudí třeba i zdravotníky, pracovníky domovů důchodců nebo ústavů sociální péče. Vyjádřit podporu můžete třeba i oblíbenému divadlu, kinu nebo kavárně,“ vysvětluje iniciátorka projektu Divá bába.

Ta již aktuálně rozeslala zhruba desítku pohlednic, z nichž některé šly jen kousek za hranice okresu, jiné ale putovaly i do zahraničí, kde má několik přátel. „Někteří z nich jsou už více než rok odříznuti od svých blízkých v České republice a jsou odkázáni na online hovory. Vím, že pohlednice osobní setkání nenahradí, ale je to přece jen taková malá možnost jakéhosi fyzického kontaktu s domovem,“ myslí si iniciátorka tohoto projektu.

Pohled lze k tomuto účelu koupit nejen na poště, ale ho vyfotit a vytisknout, poslat přes některou online aplikaci nebo vyrobit, fantazii se meze nekladou. „Pozdrav ze „zahraničí“ jistě potěší a možná i pobaví. A právě teď je možná to nejvhodnější období, protože se totiž blíží Velikonoce, s nimiž byla tradice posílání pohledů spjata. Přání požehnaných jarních svátků a pohledy k sobě prostě patří,“ uvedla Divá bába.

Podle ní mohou pohled poslat také lidé v karanténě. „Na internetu je mnoho možností, jak poslat vytištěnou pohlednici, a přitom neodejít z domu. Výhodou elektronických pohlednic je právě to, že nemusíte ani shánět známky, ani poštovní schránku, a navíc se mohou zapojit i ti, kteří jsou zrovna bez možnosti vycházení,“ dodala Ilona Machová, jejíž Divá bába je vlastně putovní cykloknihovnou českých klasiků.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Divá bába