Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

ODS sice netrvá na pozici primátora, nechce ale Změnu pro Hradec a Zelené

9. 3. 2021

page.Name
Po rozpadu trojkoalice ANO, ODS a Změny a Zelených, k němuž v Hradci Králové došlo loni na konci listopadu, kdy z ní odešla Změna pro Hradec a Zelení, politické napětí na radnici stále trvá. Občanská demokratická strana (ODS) sice při jednáních o nové koalici netrvá na funkci primátora, ale zároveň chce čtyřkoalici bez uskupení Změna pro Hradec a Zelení.

Hradecká oblastní rada ODS se na tom usnesla při včerejším jednání. Na radnici nyní menšinově vládne ODS s hnutím ANO, když v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu má 16 mandátů. Primátorem je Alexandr Hrabálek (ODS). Podle oblastní rady ODS je menšinová vláda na současné platformě dlouhodobě neudržitelná. ODS má představu, že by nová koalice disponující 20 hlasy měla být složená z ODS, Hradeckého demokratického klubu, Pirátů a lidovecké Koalice pro Hradec.

„I přes pochopení pro obavy o stabilitu dvacetičlenné koalice nespatřuje oblastní rada ODS v navrhované účasti třech zástupců uskupení Změna pro Hradec Zelení záruku či zajištění větší stability takové koalice,“ uvedla ODS. Krajský předseda ODS a poslanec Ivan Adamec na konci února označil situaci v Hradci Králové za neudržitelnou.

„Menšinové koalice v komunálním prostoru nefungují. Pokud se do příštího jednání zastupitelstva nepodaří najít řešení, požádám zastupitele ve vedení města, kteří jsou členy ODS, aby z této koalice neprodleně odešli,“ řekl Adamec. Nejbližší jednání hradeckého zastupitelstva bude na konci března.

Možní partneři ODS v nové koalici již dříve uvedli, že podmínka ODS na koalici bez Změny a Zelených je pro ně nepřijatelná. „Jsme i nadále přesvědčeni, že jediná možná varianta na stabilní a udržitelný rozvoj města je varianta 23 zastupitelů. Je to pro nás zásadní,“ sdělila zastupitelka Pavlína Springerová (HDK).

Podle opozičních stran by pětikoalice bez ANO a komunistů, která by měla 23 hlasů, dokázala dovést město k dalším komunálním volbám. „Opoziční subjekty, při vědomí názorové roztříštěnosti zastupitelů ODS, nepovažují za jakkoli myslitelné, aby případná nová koalice byla rukojmím kteréhokoli jednotlivce,“ sdělili v prohlášení HDK, Piráti, Koalice pro Hradec a Změna a Zelení.

V prohlášení se píše, že ODS před více než rokem rozpad koalice svým jednáním s opozičními subjekty iniciovala. „O to nepochopitelnější je její setrvávání v torzu menšinové vlády s ANO podporované komunisty,“ míní opoziční strany.

Rozkol mezi nynější koalicí a Zelenými vygradoval na minulém zasedání zastupitelstva 22. února, kdy ODS a hnutí ANO s podporou komunistů odvolaly náměstka primátora Martina Hanouska (Zelení). Za volební uskupení Změna pro Hradec a Zelení zůstává v radě Adam Záruba (Změna pro Hradec). Hnutí ANO v Hradci Králové komunální volby vyhrálo a má v zastupitelstvu 11 mandátů. ODS má pět zastupitelů a Změna pro Hradec a Zelení tři křesla. HDK má sedm mandátů, Piráti pět, Koalice pro Hradec má tři zastupitele a KSČM také tři.

ČTK
Ilustrační foto