Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Radost do chmurné doby čtenářům přináší březnový magazín Salonky

1. 3. 2021

page.Name
I v této složité a komplikované době, kdy je omezen pohyb obyvatel kvůli stále se šířící nákaze covid-19, jsme pro vás, naše věrné čtenáře, připravili březnový kulturně-společenský magazín Salonky. Najdete ho na vybraných distribučních místech v celém Hradci Králové. Na dvaatřiceti stranách, již v pořadí osmnáctého čísla, opět přinášíme spoustu inspirativního čtení.

Hlavním materiálem je rozhovor s jedním z nejtalentovanějších a nejperspektivnějších klavíristů České republiky, teprve dvaadvacetiletým Matyášem Novákem z Hradce Králové. „Řekl bych, že pokud člověk dělá věci poctivě, úspěch se dostaví jako vedlejší produkt,“ tvrdí skromně mimořádný hudebník.

Tento vítěz řady domácích i zahraničních soutěží, který měl tu čest zahrát si v jednom z nejprestižnějších koncertních sálů světa - newyorské Carnegie Hall, je rovněž ozdobou titulní strany březnových Salonek. Stejně jako řada firem nebo kulturních institucí i na základní umělecké školy dolehla koronavirová krize.

Na rozdíl od běžné základní školy, kde je docházka povinná, u „zušek“ tomu tak není, a právě to může způsobovat problémy, zvláště, když je jim v této době věnována takřka nulová pozornost, a to i přesto, že spadají pod ministerstvo školství. Jak se jim tedy v nelehké době žije, se svěřili Karel Šust a Petr Fiala, ředitelé hradeckých „zušek“ Střezina a Habrmanova.

Dva roky je zdravotnickým ombudsmanem, tedy mostem mezi zdravotníky a pacienty, lékař hradecké fakultní nemocnice David Tuček. Zároveň je také tak zvaným peerem v Systému psychosociální intervenční služby.Nedílnou součástí práce zdravotnického ombudsmana je mimo jiné vnímání podnětů zdravotníků i pacientů či jejich nejbližších a snaha tyto dva světy spojit dohromady, aby docházelo co nejméně ke komunikačním nedohodám,“ přiblížil lékař.

Získala prestižní ocenění Český lev za už legendární varovný dokument Šmejdi o zneužívání a okrádání seniorů. Kromě toho je držitelkou ocenění Laskavec 2020 za významnou pomoc samoživitelkám. Novinářka, režisérka, kameramanka a scénáristka Silvie Dymáková, která podstatnou část života strávila v Hradci Králové, přiznala, že v sobě nedrží emoce, aby si neubližovala. „Při natáčení Šmejdů jsem měla veliký strach, ale potřeba probudit národ a pomoci seniorům byla silnější,“ uvedla.

Přebytečná kila. To byl impuls k tomu, aby se Tomáš Pětivoký z Hradce Králové před lety rozhodl vytvořit projekt Kalorické Tabulky, což je dnes nejvyužívanější aplikace pro výpočet energetické a výživové hodnoty potravin. „Chtěl bych upozornit, že na aplikaci Kalorických Tabulek dnes pracuje téměř 20 lidí. Její úspěch v žádném případě není jen moje zásluha. Hlavní je, aby byla uživatelsky přívětivá a přinášela lidem výsledky,“ poznamenal Pětivoký.

Březnové vydání magazínu Salonky, které si můžete zdarma vyzvednout na distribučních místech v Hradci Králové nebo prolistovat online na našem webu, nabízí í další čtenářsky velmi zajímavé materiály. Nepropadejte tedy trudnomyslnosti, a i v této nelehké době vyhledejte svůj oblíbený magazín Salonky. Určitě neuděláte chybu. Salonky jsou tu totiž stále s vámi.

DISTRIBUČNÍ MÍSTA PRO BŘEZNOVÝ MAGAZÍN SALONKY

Televize V1
Technologické centrum
Zahradnictví Šťastný
Dopravní podnik
Klinika EUC
Orlice Shopping park
Fakultní nemocnice 
OC Atrium
Aupark
Albert - ul. Kutnohorská
Magistrát města
Krajský úřad 
Český rozhlas Hradec Králové
dřevěný stojan u Česká pošty - tř. Edvarda Beneše
U lékárny Dr. Max na Moravském Předměstí

(Distribuční místa budou aktualizována)

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Patrik Jandejsek, archiv Salonek