Pátek

1. března 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Řidiči městské hromadné dopravu se už testují, úředníci začnou příští týden

9. 3. 2021

page.Name
Úředníci magistrátu města Hradec Králové se od příštího pondělí připojí k povinnému testování zaměstnanců. Kromě něj se do antigenního testování zapojily také městské organizace, jako jsou dopravní podnik nebo technické služby, městská policie se přidá v následujících dnech.

Povinné testování státních zaměstnanců v pátek oznámila vláda. Výjimku mají pouze ti, kteří pracují z domova. „Antigenní testování na přítomnost koronaviru bude v dalších týdnech pravidelně podstupovat více než 400 zaměstnanců úřadu. Během tohoto týdne jsme zajistili potřebnou dodávku testů, pořizujeme jak klasické z kraje nosu, tak ty ze slin,“ vysvětluje tajemnice magistrátu Markéta Bartušová.

Magistrát pro testování úředníků zajistil zhruba 4000 testů pro odběr vzorku z kraje nosu a také testy ze slin. Za testy, které tam dorazily tento týden, město zaplatilo 100 až 174 korun za kus. Zaměstnanci se budou testovat sami v budově magistrátu po příchodu na pracoviště. Radnice odhaduje, že by pořízená zásoba testů pro něj a městskou policii mohla vystačit zhruba na měsíc a půl. „Výpočet vychází ze stávajícího režimu, kdy magistrát města v maximální možné míře využívá v souladu s nařízením vlády práci na dálku,“ uvedla mluvčí města Kateřina Šmídová.

Zaměstnanci magistrátu nyní tam, kde je to možné, využívají práci z domova, během které povinné testování zatím není nutné. „Výjimku mají pouze ti, o nichž to příslušné mimořádné opatření stanoví, například právě ti, kteří tráví svou pracovní dobu na home office,“ dodala tajemnice. O něco dříve, než magistrát začal s testováním například dopravní podnik.

Jeho pracovníci, kterých je více než 370, se již od pátku testují prostřednictvím testovací sady s výtěrem z kraje nosu. „Ještě před tím, než jsme měli povinnost se testovat, jsme sehnali několik tisíc testů, které mohou ukázat výslednou hodnotu již do 20 minut. Testovat budeme většinou jednou za týden,“ prozradil ředitel Dopravního podniku města Hradce Králové.

(hyš-kš)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto