Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

10°

Svátek má

Testování na lékařské fakultě dosud nezjistilo nákazu covid-19

15. 3. 2021

page.Name
Ve Výukovém centru Lékařské fakulty v Hradci Králové (LF HK), kde bylo zřízeno nové testovací centrum, bylo od pátku provedeno více než 110 testů na koronavirus. Všechny provedené testy byly negativní. Centrum, které může udělat až 180 testů denně, je areálu fakultní nemocnice (FN). Ta je určená pro testování zaměstnanců a studentů LF HK.

„Testujeme od 07.30 do 15 hodin na dvou stanovištích, lze tedy provést dva testy každých pět minut. V pátek bylo provedeno 50 testů, všechny s negativním výsledkem. K dnešní 10.40 hodině bylo provedeno přibližně 63 testů, opět všechny s negativním výsledkem,“ řekla Pavla Sedlářová z LF HK.

Rezervační systém byl dnes dopoledne naplněný až do čtvrtečních termínů. „Počítáme tedy v následujících třech dnech s plným provozem,“ dodala Sedlářová. Na provozu centra se podílejí také studenti LF, kteří jsou zapojeni do koordinačních aktivit i samotného testování. „Věřím, že nám společné testování pomůže snížit nejistotu a napětí, a zlepšit tak podmínky k práci i výuce,“ uvedl děkan LF HK Jiří Manďák.

Univerzita Karlova, jejíž je LF v Hradci Králové součástí, zavádí od středy přísná opatření při vstupu do budov univerzity. Na pracoviště nebude umožněn přístup bez potvrzení o negativním testu na koronavirus, který nesmí být starší více než sedm dnů. Z platného zákazu kontaktní výuky existuje výjimka pro lékařské fakulty a další zdravotnické obory.

Týká se klinické i praktické výuky a praxe studentů studijních programů všeobecné lékařství, zubní lékařství, farmacie a dalších zdravotnických studijních programů. Všechny přednášky byly přeneseny do on-line režimu. LF vznikla v roce 1945, zpočátku jako fakultní pobočka pražské Fakulty všeobecného lékařství, později se stala samostatnou fakultou Univerzity Karlovy. Dnes má fakulta více než 1900 studentů v bakalářských, magisterských i doktorských studijních programech.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto