Středa

6. prosince 2023

Nyní

-2°

Zítra

Svátek má

Ve vyhrazeném objektu na letišti našli zázemí covid pozitivní bezdomovci

10. 3. 2021

page.Name
K izolaci covid pozitivních nebo karanténních osob bez domova či vykázaných z trvalého bydliště kvůli domácímu násilí byl už na jaře minulého roku při vypuknutí pandemie koronaviru na hradeckém letišti vyhrazen objekt. Zatímco za celý loňský rok toto zázemí využilo pouze pár jednotlivců pro krátkodobou preventivní karanténu, na přelomu února a března zde bylo umístěno 14 bezdomovců, kteří měli pozitivní test na covid.

Podle mluvčí magistrátu Kateřiny Šmídové bylo minulou neděli 12 z nich propuštěno, další by měli zařízení opustit v průběhu tohoto týdne. V pondělí bylo jedenáct nových osob přijato. Objekt na letišti je pod pravidelným dozorem strážníků městské policie, kteří dohlížejí na dodržování podmínek karantény a izolace.

„Město poskytuje prostory covid pozitivním bezdomovcům, aby nemoc nekontrolovatelně nešířili mezi obyvateli našeho města. Objekt na letišti je vhodný nejen svojí dispozicí, ale především svým umístěním, není poblíž hustě obydlené zástavby. Práce s touto velmi specifickou skupinou osob není jednoduchá, protože jejich chování je někdy zcela nepředvídatelné, “ řekl primátor Alexandr Hrabálek.

Do objektu na letišti v Hradci Králové jsou umísťováni většinou klienti Domova Matky Terezy, azylového domu pro bezdomovce, který provozuje oblastní charita. „Zvýšený počet zde umístěných lidí v posledních dnech souvisí s testováním, ke kterému přistoupili pracovníci azylového domu na konci února. Do izolace na letišti jdou pouze ti, kteří mají lehký průběh a nepotřebují zdravotnickou pomoc. Od města mají zajištěnou základní stravu a pokud tři dny před koncem nařízené karantény nebo izolace nevykazují příznaky nemoci, zařízení opouští. Vše probíhá v úzké spolupráci s pracovníky charity a krajské hygienické stanice,“ vysvětlil Josef Janura, vedoucí odboru krizového řízení magistrátu.

(hyš-kš)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto