Sobota

24. února 2024

Nyní

10°

Zítra

10°

Svátek má

Zastupitel Dohnal vyzval primátora Hrabálka k rezignaci, to se nestalo

29. 3. 2021

page.Name
Ještě, než bylo oficiálně zahájeno dnešní zasedání zastupitelstva v Hradci Králové, vystoupil zastupitel Martin Hanousek (ZPHZ) s tím, že by měl být do programu hned na začátek zařazen bod mapující aktuální situaci ve vedení města. Není žádným tajemstvím, že je velmi napjatá. Podle Hanouska město dlouhodobě nefunguje.

„Není možné tuto situaci dále prodlužovat. Očekávám, že příslušní lidé, kteří jsou ve funkcích, přijmou odpovídající rozhodnutí,“ řekl zastupitel. Trojkoalice ANO, ODS a Změny a Zelených se rozpadla loni na konci listopadu, kdy z ní odešla Změna pro Hradec a Zelení. Koaliční smlouva zůstala platná, koalice ale fakticky ztratila většinu v zastupitelstvu města.

Dnes Občanská demokratická strana (ODS) a Hnutí ANO ukončily koaliční smlouvu pro menšinovou vládu na magistrátu s tím, že by další jednání měla následovat. To však některé zastupitele neuspokojilo a Aleš Dohnal (Piráti) vyzval vedení města včetně primátora Alexandra Hrabálka (ODS) k rezignaci, opuštění koalice a po primátorovi navíc požadoval omluvu za údajné vulgarity, které měly z jeho úst zaznít na jednom z minulých zasedání. „Vy prostě na funkci primátora nestačíte,“ prohlásil Dohnal.

Primátor na to reagoval tím, že okamžité odstoupení by bylo velmi nezodpovědné. „Až dojde k dohodě, odstoupíme,“ sdělil Hrabálek. Martin Soukup z ODS vysvětlil, že po odchodu Změny pro Hradec a Zelených se koalice stala nefunkční. „Není možné toto koaliční uskupení udržet a k dnešnímu dni jsme vypověděli koaliční smlouvu. Současný stav je takový, že ve vedení města jsou zástupci ODS a Hnutí ANO. Jakým způsobem se to bude dále vyvíjet, ukáží další jednání, s kterými počítáme. Nemůžeme teď odvolat celé vedení města, když není dohodnuto vedení nové. Naše koalice tam zůstane do doby, než vznikne nové uskupení,“ nechal se slyšet Soukup.  

Zastupitel Zdeněk Fink (HDK) vyzval, aby vedení města zintenzivnilo jednání, aby do příštího zastupitelstva vznikla konsensuální koalice. K řešení situace se přidala také zastupitelka Anna Maclová (KPH). „Měla by vzniknout konstruktivní jednání, protože tato situace je už dále neúnosná, jak pro občany tohoto města, tak i pro nás zastupitele. Věci by se měly rychle řešit,“ uvedla.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto