Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Zastupitelé schválili vítěze tendru na stavbu multifunkčního stadionu v Hradci

29. 3. 2021

Zastupitelé schválili vítěze tendru na stavbu multifunkčního stadionu v Hradci 5 snímků
Nekonečných patnáct let se táhne stavba nového fotbalového stadionu na místě toho současného polorozbořeného v Hradci Králové – Malšovicích. Ve čtvrtém tendru na dodavatele stavby, který město vypsalo 4. září, se začalo blýskat na lepší časy. Rada města totiž minulý týden schválila a zastupitelstvu doporučila, aby fotbalovou arénu postavilo sdružení firem Strabag, Geosan Group a D&D Elektromont. Zastupitelé na dnešním zasedání tohoto dodavatele po delší diskuzi schválili.

Do tendru se původně přihlásily čtyři subjekty a všechny splnily kvalifikační požadavky. Předběžné nabídky v únoru podaly tři z nich a rada nakonec vybrala vítěze, který by měl stadion postavit za 568 milionů korun bez DPH. Podle náměstka primátora pro investice Jiřího Bláhy byla nabídka firem Strabag, Geosan Group a D&D Elektromont jednoznačně nejlepší.

Miliardáře Petra Dědka ze sdružení firem, které multifunkční stadion bude stavět, rozhodnutí zastupitelů potěšilo, ale nevyjádřil se k němu blíže. „Dohodli jsme se, že tyto informace bude poskytovat firma Strabag,“ sdělil dnes Salonkám. Nicméně nedávno na svém twitterovém účtu se nechal slyšet, že bude postaven jeden z nejhezčích fotbalových stadionů v republice. Generální manažer FC Hradec Králové Richard Jukl uvedl, že by podle něj nedávalo smysl, kdyby to nedopadlo.

„Je tady investor, který stavět chce, je tady projekt i firma, která se do rozpočtu stanoveného městem vejde – to je všechno, co je ke stavbě potřeba,“ myslí si a dodává, že podle jeho informací je tento projekt na takové úrovni, že by na něj mohli být Hradečáci hrdí. Pokud se povede stadion postavit, budeme si moct říct, že za ty roky čekání to stálo,“ doplnil.

Zakázku město vypsalo metodou Design and Build, tedy Navrhni a postav. Dané byly základní požadavky města na velikost a funkce stadionu. Na projektování a stavbu bude mít vítězná firma dva roky. Celkové náklady na pořízení stadionu by neměly překročit 605 milionů korun bez DPH. Již loni v červenci město podepsalo smlouvu se společností Arcadis Czech Republic, která bude za 31,8 milionu korun bez DPH správcem stavby. Na samotnou stavbu tak zbývalo 573,2 milionu korun bez DPH. Sdružení Strabag, Geosan a D&D nabídlo cenu o asi pět milionů korun nižší.

Nová fotbalová aréna by měla splňovat požadavky v kategorii UEFA 4, což jsou stadiony pro mezinárodní utkání. Otázkou tedy je, zda se tam budou někdy hrát mezinárodní zápasy. „Počítá se s tím, že by se tady konal nějaký kvalifikační nebo přípravný zápas jednadvacítky nebo reprezentace. Zda se ten zápas bude hrát na tomto stadionu rozhoduje Fotbalová asociace České republiky, která je pořádá. Na této organizaci záleží, kde se bude hrát. Pokud se stadion postaví, budeme lobbovat, aby to tak bylo,“ řekl nám mluvčí klubu Michal Petrák.

A kde budou Votroci hrát svá utkání po dobu stavby? „Tohle se už řeší delší čas. Minimálně dva roky to máme v hlavě. Všechno se bude odvíjet od toho, jakou soutěž budeme hrát – pevně věřím, že to bude první liga. Připravujeme se a jsme si vědomi toho, že když se bude stavět, budeme muset tak jako tak na dva roky do azylu. Varianty pro první i druhou ligu v hlavě máme, ale zatím čekáme v jaké soutěži budeme,“ vysvětlil Jukl.

Jak už bylo řečeno, stadion bude multifunkční, tedy nejen pro fotbal, ale pro více druhů sportů. Hradečtí Votroci tady ale budou mít své zázemí. „Počítá se s tím, že stadion bude využívaný na případné kulturní akce, jako například koncerty pod širým nebem, využívaná budou ale i další sportoviště. V okolí stadionu, které projde výraznou revitalizací, se počítá s dalším multisportovním využitím,“ dodal Petrák

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz