Pondělí

27. května 2024

Nyní

21°

Zítra

17°

Svátek má

Hradecké postavičky ožívají pod rukou Slávka Trávníčka

3. 6. 2021

page.Name
Slávek Trávníček žije pod Bílou věží už od svého dětství. K městu má nádherný vztah a ten se projevuje i v jeho tvorbě. Dohromady dává psaný seriál Hradecké postavičky, který popisuje výrazné a zajímavé osoby, které kdy v královském městě žily.

Inspirací mu byly cesty po světě, kde si všiml, že každé město má své postavičky. „Vždycky, když jsem přijel do nějakého města, ať už to byla Praha nebo Paříž, bylo to všude stejné. Jedna postavička vedle druhé. Tak jsem si řekl, že v Hradci máme taky takové postavičky. Celé mi to uzrálo v hlavě a řekl jsem si, že bych se do toho mohl pustit,“ říká Slávek. 

Celý seriál odstartoval René Tatoure alias Hradecký Vodník - Zelený mužíček. Ten se pohyboval po Hradci zásadně v oblečení brčálově zeleném: od kalhot, košile, svetru, kabátu až po pokrývku hlavy. Bylo také o něm známo, že byl někdy nepřístupný a jen tak s každým se nebavil. Pokud viděl, že dotyčný mu připomíná jeho zálibu v zelené barvě a podobně, tak dovedl být vůči těmto lidem někdy také nepříjemný a právě tím si chránil své soukromí. Podle jistého pamětníka, který s ním přišel krátce do styku měl Vodník velkou slabost pro ženy, ale až do své smrti zůstal svobodným mládencem.

Mezi postavičky je zařazen i Kožíšek. Hradečáci ho budou znát jako tak zvaného Řetězového dědu, který se objevuje na všech městských akcích. S sebou vždy nosí řetězy, do kterých se zamkne a následně se z nich vyvlékne ven. I za jeho osobou stojí příběh, který Slávek Trávníček pozoruhodným způsobem zpracoval. 

Celý rozhovor s tvůrcem Hradeckých postaviček vám přineseme v červencovém čísle magazínu Salonky společně s prvním dílem psaného seriálu. Ten vám pak s radostí budeme každý měsíc zařazovat do magazínu Salonky. 

Tereza Karanská
tereza@salonkyhk.cz