Pondělí

27. června 2022

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Opoziční strany jsou ochotné jednat s ODS o vládě na hradecké radnici

23. 6. 2021

page.Name
Není žádným tajemstvím, že se po volbách v roce 2018 vytvořená trojkoalice ANO, ODS a uskupení Změna pro Hradec a Zelení loni v listopadu rozpadla po odchodu Změny a Zelených. Letos v březnu ukončily zbylou menšinovou koalici ANO a ODS. Nyní čtyři opoziční strany v Hradci Králové jsou ochotné jednat s ODS o tom, jak dovést město k příštím komunálním volbám.

Podmiňují to rezignací primátora Alexandra Hrabálka (ODS) a jeho náměstka pro investice Jiřího Bláhy (ODS). Vyplývá to ze společného stanoviska Hradeckého demokratického klubu, Pirátů, lidovecké Koalice pro Hradec a uskupení Změna pro Hradec a Zelení. Na nové koalici se strany dosud nedohodly, v zastupitelstvu není žádný většinový blok. V dubnu strany oznámily, že se již dalších protahujících se vyjednávání účastnit nebudou. Deklarovaly, že jsou připraveny podpořit všechny smysluplné projekty města.

Situace se posunula minulý týden, kdy ODS jako variantu řešení připustila vznik pětikoalice složené ze čtyř opozičních stran a ODS, která by v pětikoalici netrvala na funkci primátora. Do té doby ODS odmítala, aby bylo do nové koalice zapojeno uskupení Změna a Zelení. „Strany demokratické opozice se shodly, že jsou znovu ochotny, v zájmu občanů našeho města, jednat v pětikoaličním formátu o tom, jak dovést město k příštím komunálním volbám,“ uvedli zástupci čtyř opozičních stran.

K tomu dodali, že za změnou postoje ODS, kdy připouští pětikoalici, není zájem o fungování města, ale snaha zlepšit obraz strany a její preference před říjnovými sněmovními volbami. Předseda oblastní rady ODS Pavel Staněk se v reakci na stanovisko opozičních stran pozastavil nad jejich požadavkem na rezignaci primátora a náměstka, kdy „zástupci ODS jsou povinni, opoziční subjekty jsou ochotny“.

Případné rezignace představitelů ODS podle Staňka nejsou možné bez závazných kroků ze strany opozice směřujících ke shodě na novém vedení, například podpisu předkoaliční smlouvy, která by stanovovala konkrétní podmínky spolupráce a řešila personální obsazení na radnici. Poznámku čtyř opozičních stran ke změně postoje ODS Staněk označil za „plivnutí jedovaté sliny na ODS“.

Rada města má nyní devět členů z původních 11 a je složená ze čtyř lidí z ODS, čtyř z ANO a zástupce Změny pro Hradec. ODS má post primátora a jednoho náměstka, ANO má dva náměstky primátora. Hnutí ANO má jako vítěz voleb v hradeckém sedmatřicetičlenném zastupitelstvu 11 mandátů. HDK má sedm mandátů, ODS má pět zastupitelů, Piráti také pět. Po třech zastupitelích mají Koalice pro Hradec, KSČM a uskupení Zelení a Změna pro Hradec.

ČTK
Ilustrační foto