Čtvrtek

7. prosince 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Posekaná - neposekaná aneb proč jsou po Hradci části trávníků delší

7. 6. 2021

page.Name
Po městě se objevují posekané trávníky, ve kterých jsou nechané části dlouhé trávy. Proč to tak je? Mozaiková nebo také střídavá seč trávníku je mnohem šetrnější k přírodě, pomáhá zadržet vodu v půdě a chrání biodiverzitu. Na každé travnaté ploše tak zbydou části s vyšší trávou, ve které může bezpečně přežívat hmyz.

Hlavním důvodem, proč se v této době k mozaikovému sekání přistupuje, je sucho. Díky vyšší trávě se lépe zadržuje voda v půdě. I proto se třeba v Šimkových sadech začalo vysazovat luční kvítí, místo udržování perfektního nízkého trávníku. Luční kvítí nejen lépe zadržuje vodu, ale dává domov i spoustě hmyzu. Květnatá louka vede přímo podél hlavní cesty v sadech a přilákat má především různé druhy motýlů.

O biodiverzitu se začali zajímat i na Základní škole Štefcova, kde si žáci sami vytvořili projekt na její podporu. ,,Jsme součástí mezinárodního projektu Pulchra, který v České republice zaštiťuje hnutí Tereza. Jeho cílem je podpora biodiverzity ve městě a každá zapojená škola měla vymyslet projekt, kterým by cíl splnila,'' říká Lenka Bičanová, která na škole vyučuje přírodovědné vědy.

Rozhodli se tak prozkoumat biodiverzitu sečených a nesečených trávníků ve městě a výzkumem podpořit metodu právě mozaikového sečení. ,,Na školním pozemku jsme založili louku pro motýly, kde by měli po aplikaci speciálního osiva vyrůst živé rostliny, kterých je v pravidelně udržovaných trávnících města poskromnu a nebo zcela chybí.'' Zároveň se vedení školy rozhodlo prodloužit období sekání na vybraných místech jejich školní zahrady. 

Do podpory městské biodiverzity se zapojil například i Kaufland, který u svých prodejen nainstaloval takzvané hmyzí hotely. V těch mají připravené zázemí pro včely, berušky, ploštice, zlatoočka nebo škvory. Takové hotely jsou důležité hlavně ve městech, kde hmyz těžko hledá přirozený úkryt.

Do podpory se můžete zapojit i vy. A to třeba jen umístěním květin na parapety a balkony svých bytů nebo domů. Nejen že tím dáte potravu opylovačům, snížíte dopad tepla na beton, ale rozhodně vám to i zkrášlí obydlí.

Tereza Karanská
tereza@salonkyhk.cz