Neděle

16. června 2024

Nyní

22°

Zítra

25°

Svátek má

Strany v královéhradeckém zastupitelstvu se ke vzniku nové koalice nepřiblížily

30. 6. 2021

page.Name
Krize v královéhradeckém zastupitelstvu pokračuje. ODS, která v polovině června ustoupila ze svých požadavků, včera uvedla, že Hradecký demokratický klub (HDK) a Piráti blokují dohodu na vzniku pětikoalice. HDK a Piráti to ve svém vyjádření odmítli. V pětikoalici by byly zastoupeny všechny strany s výjimkou hnutí ANO a KSČM. HDK a Piráti vyčítají ODS nedostatek sebereflexe a poukazují na to, že to byla ODS, která donedávna odmítala vytvoření pětikoalice.

Od loňského listopadového rozpadu trojkoalice ANO, ODS a uskupení Změna pro Hradec a Zelení na hradecké radnici menšinově vládnou ANO a ODS. Situace se po měsících neúspěšných vyjednávání posunula v polovině června, kdy ODS připustila vznik pětikoalice složené ze čtyř opozičních stran a ODS, která by netrvala na funkci primátora. Do té doby ODS odmítala účast Změny a Zelených.

„Byli jsme připraveni k maximální vstřícnosti včetně výměny našich současných zástupců ve vedení města, jak opozice celou dobu požadovala,“ uvedl zastupitel a vedoucí vyjednávacího týmu ODS Oldřich Vlasák. Na nedělní setkání pěti stran, které svolala ODS, však podle něj dorazili pouze zástupci lidovecké Koalice pro Hradec a Změny a Zelených. „HDK a Piráti bez omluvy nepřišli, pouze ostatním opozičním subjektům napsali, že jednání by nemělo smysl,“ řekl Vlasák.

Předseda hradecké ODS Pavel Staněk míní, že s Koalicí pro Hradec a Změnou a Zelenými by se mohl podařit najít prostor alespoň pro dílčí podporu vedení města. „Musíme se ale připravit na to, že zbytek volebního období budeme vládnout menšinově a pod palbou nekonstruktivní části opozice,“ sdělil Staněk. Předsedkyně HDK Pavlína Springerová poznamenala, že jednání s ODS trvají s přestávkami od zimy.

„Kdyby ODS nepostrádala jakoukoli sebereflexi a byla-li by od počátku tato strana vnitřně jednotná, pak pětikoalice již několik měsíců mohla s pohodlnou a stabilní většinou řídit město. Na přelomu zimy a jara opakovaně tuto možnost ODS razantně odmítla. Nyní přichází prozření,“ upozornila. Když Piráti účast na nedělní schůzce odvolali, nemělo podle HDK smysl bavit se o menšinové koalici. HDK také chybí od ODS vstřícné gesto, že by podpořila nějaké opoziční kandidáty na uvolněná místa v orgánech městských společností.

Piráti prohlásili, že po měsících marného vyjednávání, kdy ODS odmítala dohodu, již nechtějí „dál hrát hry na vyjednávání“. Situaci by podle nich mohla odblokovat rezignace primátora Alexandra Hrabálka (ODS). „Odchod primátora by znamenal nový začátek, umožnil by během dvou či tří týdnů vyjednat novou koalici, která by město dovedla k řádným komunálním volbám příští rok na podzim,“ myslí si Piráti.

Na pondělním zastupitelstvu Piráti neúspěšně navrhli odvolání Hrabálka z funkce. Zastupitelé bod odvolání primátora odmítli zařadit na program jednání. Minulý týden opoziční strany podmínily jednání o koalici rezignací primátora a jeho náměstka pro investice Jiřího Bláhy (ODS). Hrabálek uvedl, že rezignace bez dojednané dohody o koalici by byly nezodpovědným jednáním vůči městu. Hnutí ANO má jako vítěz voleb v hradeckém sedmatřicetičlenném zastupitelstvu 11 mandátů. HDK má sedm mandátů, ODS má pět zastupitelů, Piráti také pět. Po třech zastupitelích mají Koalice pro Hradec, KSČM a uskupení Zelení a Změna pro Hradec.

ČTK
Ilustrační foto