Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

Ceny bytů, domů a pozemků jsou pro mladou generaci nedostupné

27. 7. 2021

page.Name
Podle dat oddělení informačních služeb hradeckého statistického úřadu měl na konci roku 2016 Hradec Králové o 2885 obyvatel více, v závěru minulého roku to bylo už jen o 928 osob více. Je tedy zřejmé, že v krajském městě pozvolna ubývá obyvatel.

Na snižování počtu obyvatel může mít vliv i stárnoucí populace, kdy do vyššího věku se dostává stále více obyvatel, ale také nedostupné bydlení pro mladou generaci. Je pravda, že nedaleké Pardubice v počtu lidí už Hradec zvolna dohánějí. Jak to vidí obyvatelé Hradce, na to jsme se jich zeptali v anketě pro červencový magazín Salonky.  

Proč se Hradec Králové vylidňuje a Pardubice mu v počtu lidí šlapou na paty?

Eva Žitná, sociální pracovnice
V Hradci se koná čím dál méně akcí a podle mého názoru se tu moc nepodporuje kultura. Navíc si myslím, že čím dál více lidí chce bydlet na vesnici blíž k přírodě než platit extrémní nájmy, které jsou v Hradci Králové.

Matěj Horák, psychoterapeut
Nejspíš je Hradec tak krásné město, že je to na některé lidi prostě moc (smích). Teď vážně... Přestože se v tomto městě žije skvěle, finanční dostupnost nemovitostí je oproti sousedním městům o dost náročnější, řekl bych...

Nikola Tučková, svatební koordinátorka
Hlavní důvod, proč se lidé z Hradce Králové více stěhují do Pardubic, jsou ceny. Konkrétně myslím ceny pronájmu bytů a ceny koupě bytů, domů a pozemků. Další z důvodů je podpora města směrem ke kulturním akcím. Z vlastní zkušenosti vím, že Hradec tu podporu nemá takovou, jako Pardubice.

Tereza Karanská, Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz