Středa

24. července 2024

Nyní

22°

Zítra

22°

Svátek má

Čím méně obyvatel, tím méně daňových příjmů města

26. 7. 2021

page.Name
Podle dat Českého statistického úřadu mělo město Hradec Králové k 1. lednu letošního roku celkem 92 683 obyvatel a pozvolna jejich počet klesá. Tento trend nám v rozhovoru potvrdila Věra Varmužová, vedoucí oddělení informačních služeb hradeckého statistického úřadu. Salonky v této souvislosti oslovily i primátora města Alexandra Hrabálka, aby se vyjádřil k této skutečnosti.

Čím si pokles obyvatel Hradce vysvětlujete?
Částečně tím, že nově se v našem městě narodí méně dětí, než těch starších lidí zemře. Další příčinou je nejspíš stěhování do okolních obcí, kdy vzhledem k cenám bytů ve městě již rozdíl v pořízení rodinného domu se zahradou není tak velký. Víme, že náš region patří mezi ty nejstarší vůbec, tedy i Hradec stárne. Pokles obyvatel ale není nijak dramatický a podobně na tom je řada větších i menších měst v České republice. Na druhou stranu u jiných měst počet obyvatel podobným tempem roste.

Může být jednou z příčin poklesu zde žijících lidí drahé bydlení, které si nemůže mladší generace dovolit, a proto hledá místo k životu jinde?
V Hradci se byty staví, sice z iniciativy soukromých developerů, ale rozhodně jejich počet neklesá. Pokud se nové byty kupují, logicky tady musí žít stále více obyvatel. Hradec je studentské město a jednou z možností, čím si to částečně lze vysvětlit, je právě to, že se do nich stěhují studenti nebo tu zůstávají absolventi, kteří zde nalezli uplatnění, ale ještě nemají rodinu a trvalé bydliště mají stále u rodičů mimo Hradec. A potvrzují to také čísla našeho oddělení evidence obyvatel, podle kterých má v Hradci hlášené trvalé či přechodné bydliště v součtu stále více obyvatel. Co se týká cen bytů, tak její hladinu stanovuje trh a evidentně je v našem městě o byty zájem i přes jejich současnou vysokou cenovou úroveň.

Mohla by situaci změnit k lepšímu větší podpora města rozvoje bydlení, které bude dostupnějšímu mladší populaci?
Město má 132 startovacích bytů a 157 bytů pro rodiny s dětmi a bezpochyby by se novou výstavbou dal počet občanů města zvýšit. Pokud by město nové byty stavělo, tak s největší pravděpodobností opět pro specifické skupiny obyvatel, tedy startovací, mladé rodiny s dětmi, nebo sociální, tedy pouze nájemní, a navíc na dočasnou dobu. Zda by to nějak zásadně ovlivnilo cenu bytů, o tom lze jen spekulovat.

Stěhují se také lidé více za prací?
Dnešní životní styl se velmi změnil. Zásadně se změnil ten pracovní život, kdy lidé jsou dnes ochotní denně dojíždět desítky kilometrů, často pracují z domova nebo jsou celý den na cestách. Zaměstnání je samozřejmě důležitým hlediskem pro volbu místa bydliště, ale ne tak zásadním. Na druhou stranu dnešní mladá generace mění zaměstnání daleko častěji než ta moje. Ale myslím, že na změnu trvalého bydliště to až tak velký vliv mít nebude.

Sousední Pardubice v počtu obyvatel dohánějí Hradec. Je život u sousedů levnější, je tam dostupnější bydlení a více pracovních příležitostí?
Pardubice jsou průmyslové město, pracovních příležitostí tam bude nejspíš více, mají také lepší železniční spojení. Cena bytů je asi v Hradci Králové vyšší, ale nemyslím, že nějak dramaticky. Navíc obě města jsou vzájemně velmi propojená a bezpochyby stovky lidí z Pardubic pracují v Hradci a obráceně.

Je možné, že počet obyvatel města spadne pod 90 tisíc. Co úbytek obyvatel pro Hradec znamená?
To je celkem jednoduché, čím méně obyvatel, tím méně daňových příjmů města. Již neplatí magická hranice stovky tisíc obyvatel, která by byla pro město nějak skokově výhodnější, co se týká příjmů do rozpočtu, není to ani v případě devadesáti tisíc. Naše daňové příjmy jsou dané rozpočtovým určením daní podle skutečného počtu obyvatel s trvalým bydlištěm a podnikajících subjektů na území města.

Existuje nějaký recept, který by nepříznivý stav mohl změnit k lepšímu?
Jistě existuje, ale těch „kuchařů“, kteří samotný výsledek ovlivňují, je řada. Navíc žádoucí efekt se objeví až za několik let, třeba i desítek let. Vedle samotné radnice je třeba brát v úvahu strategii kraje, státu, soukromých investorů a podobně. Kromě dostupnosti bydlení jsou důležitými faktory atraktivity města i oblasti zdravotní či sociální péče, školství, napojení na dopravní infrastrukturu, dostatek pracovních příležitostí…

Když si zahrajete na prognostika, bude mít někdy krajské město zase přes 100 tisíc obyvatel jako v roce 1990?
Pokud počet obyvatel začne znovu růst, bude to jen dobře. Děláme maximum pro to, aby městský majetek a prostředí našeho města bylo pro jeho obyvatele komfortní a k životu příjemné. Myslím ale, že samotné číslo počet obyvatel Hradce není to podstatné. Důležité je, aby obyvatelé našeho města byli hlavně zdraví a spokojení. Aby své děti mohli vodit do blízké mateřské nebo základní školy, aby do práce jezdili moderními vozy MHD a ve svém volném čase měli možnost zajít do divadla na kvalitní představení nebo si zaběhat do parku či do lesa.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Ondřej Littera