Pondělí

27. května 2024

Nyní

21°

Zítra

17°

Svátek má

Hradec lační po nových zubařích. Kapacity těch stávajících jsou vyčerpány

27. 7. 2021

page.Name
Najít zubaře v Hradci Králové se rovná zázraku. Spoustu starších zubařů odchází do důchodu a nechávají své pacienty bez lékařského dohledu. Pokud se nějaká ordinace nově otevře, má hned svou kapacitu naplněnou. Spoustu lidí tak volí dojíždění do ordinací v jiném městě.

Nové posily se do zubní branže nehrnou, staré ordinace praskají ve švech a nové pacienty neberou. ,,Jedním z důvodů je ukončení praxe současného poskytovatele bez náhrady, zpravidla jde o odchod do důchodu, kdy se poskytovateli nepodaří zajistit nástupce.Tato situace není v posledních letech výjimkou, proto VZP opakovaně iniciuje výběrové řízení na Krajském úřadě Královéhradeckého kraje. Situace v okresech mimo Hradec Králové je problematická již delší období. Někteří pojištěnci z okresů Trutnov, Náchod, Jičín a Rychnov nad Kněžnou se proto zaregistrovali a za svým lékařem dojíždějí do Hradce Králové. Tím se naplnila kapacita smluvním poskytovatelům i v tomto okrese,'' vysvětluje tiskový mluvčí Veřejné zdravotní pojišťovny Vlastimil Sršeň. 

O své zubaře ale lidé přicházejí i z jiných důvodů. Jednou z nich je i Kristýna Horníčková, která se nám svěřila, že jí o místo v kartotéce připravilo těhotenství. ,,Byla jsem na poslední zubní kontrole v šestém měsíci těhotenství a řekli mi, že by mi potřebovali udělat rentgen. To ale v tu chvíli nebylo možné a měla jsem se ozvat po porodu. Věnovala jsem se tedy synovi, když už byla situace lepší a mohla jsem ho nechat někomu na hlídání, ozvala jsem se jim a bylo mi oznámeno, že jsem již vyškrtnutá. Poté mě odmítlo spoustu dalších doktorů. Našla jsem si veškeré zubaře, co jsou v okolí, ale bez výsledku. Jedna paní doktorka si mě vzala, ale po čase mi zkazila zub, takže hledání pokračovalo. Nakonec jsem skončila na pohotovosti a jsem teď bez jednoho zubu. Nehledě na to, že synovi budou už tři roky a nemáme zubaře ani pro něj. Starší doktorky malé děti nechtějí a nové ordinace jsou plné.'' Kristýna je momentálně bez zubaře tři roky a aktivní hledání už vzdala.

,,Když jsem volal po půl roce svému zubaři, abych se objednal, sestřička mně sdělila, že se doktor před měsícem odstěhoval zpět na Slovensko, odkud pocházel. Řekla mi, že nikdo jiný mě bohužel vzít nemůže, že musím počkat, až najdou za pana zubaře náhradu. Bude to teď půl roku a stále se mi nikdo neozval, takže si myslím, že nikoho nesehnali. Začal jsem shánět sám a už mě odmítlo 12 zubařů, ať už soukromých nebo veřejných. Začínám přemýšlet, že budu muset jezdit někam mimo Hradec, ale ještě to nevzdávám. Snad se na mě usměje štěstí,'' říká Tomáš Roček, který svého zubaře postrádá už dva roky. 

Pomocnou ruku se snaží podat právě i Veřejná zdravotní pojišťovna. Pokud někdo o zubaře přijde z jakéhokoliv důvodu, může si v pojišťovně vyžádat seznam všech stomatologických praxí ve svém městě a blízkém okolí. ,,Jako zdravotní pojišťovna samozřejmě seznam stomatologů na vyžádání zašleme. V případě, že se na nás klient obrátí s žádostí o pomoc, snažíme se mu vyhledat konkrétního stomatologa. Pojišťovna však nemůže nikomu nařídit, aby si vzal někoho do péče,'' upozornil Sršeň. 

Jednou z možností je vyzkoušet své štěstí a dojíždět do jiného města. Podle Elišky Kozlerové, zubní asistentky v sousedních Pardubicích, mají podobný problém. ,,K nám dojíždějí i pacienti z Hradce Králové, máme jich u nás kolem 30. Momentálně také nepřijímáme nové pacienty, především proto, že paní doktorka ordinaci přebírala po jiném doktorovi a stále čekáme, až se nám ozvou jeho původní pacienti. Aktuálně máme okolo 600 pacientů a víme, že dalších 600 se může ozvat po bývalém lékaři. V této době přibíráme pouze na dentální hygienu,'' prozradila Eliška a dodává, že i u nich doporučují obrátit se na pojišťovnu a vyžádat si seznam lékařů, kteří nové pacienty přijímají. 

Tereza Karanská
tereza@salonkyhk.cz
Foto: Facebook Zubní ordinace Hradec Králové