Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Hradec vyhlásil válku sdíleným koloběžkám. Uživatelé je odstavují na nebezpečných místech

16. 7. 2021

page.Name
Vedení města Hradec Králové má problém se sdílenými elektrokoloběžkami, které zaplavily město. Městská policie v Hradci Králové ve čtvrtek odtáhla dvě koloběžky, které uživatelé odstavili u silnic a překážely tam provozu. Magistrát vyzval majitele k nápravě a chce si na elektrokoloběžky posvítit.

Uživatelé odstavují koloběžky na nebezpečných místech. V blízkosti silnic, kde hrozí pády i před přístupovými cestami pro slepce. Tomu chce radnice udělat přítrž. ,,V současnosti budeme vyvíjet velký tlak na to, aby se provozovatelé v našem městě chovali slušně. Objevil jsem nové stanoviště koloběžek přímo na Velkém náměstí a tato zóna nebyla dohodnuta. Centrum má být bez stanoviště. Okamžitě jsem společnost Lime vyzval k tomu, aby stanoviště uzavřela a odvezla,'' říká náměstek primátora Pavel Marek.

Pavel Marek zároveň napsal provozovatelům otevřený dopis, ve kterém je vyzval, aby byly jejich služby provozovány s dohodnutým memorandem. A především s ohledem na občany města. V řadě případů je podle něho porušována jejich bezpečnost. ,,Vyhlásil jsem válku autovrakům a postupně z města mizí. Byl bych velice nerad, abych musel vzhledem k nedodržování dohodnutých podmínek a ohrožování bezpečnosti a pořádku v našem městě, vyhlásit válku i Vašim službám,'' vzkázal Pavel Marek majitelům obou firem. 

Přestože město má větší problémy s koloběžkami od firmy Lime, nyní řeší potíže i se zelenými stroji provozovanými firmou Bolt. ,,My se zaměříme ve spolupráci s městem a městskou policií na lepší edukaci těch uživatelů a obyvatel města a zároveň si více posvítíme na ty uživatele, na to jak parkují koloběžky. To jsou další boje, které budeme s vedením města projednávat v následujících dnech,'' říká Martin Zajíc, který je manažerem pro kola a koloběžky firmy Bolt pro Českou republiku.

Městská policie ve čtvrtek odtáhla kvůli nebezpečnému odstavení koloběžky společnosti Lime. Její zástupce se k situaci v nynější fázi nechtěl vyjadřovat.

,,Koloběžky stály na křižovatce ulic Střelecká a Karla IV., kde byly na kraji jízdního pruhu, který je frekventovaný a jezdí sem kloubové autobusy MHD,'' popisuje situaci velitel dopravní skupiny Městské policie HK Pavel Süke. 

Koloběžky byly dopraveny do skladu Městské policie Hradec Králové. Jejich majiteli nyní hrozí pokuta až dva tisíce korun. 

 

Tereza Karanská

tereza@salonkyhk.cz