Pátek

29. září 2023

Nyní

14°

Zítra

17°

Svátek má

Koloběžky zaplavily Hradec. Svá parkoviště nachází na více a více místech

9. 7. 2021

page.Name
Po vzoru dalších měst v Česku mohou Hradečáci začít objevovat kouzlo sdílených koloběžek. Ty postupně obsazují ulice především v centru města. Radnice jedná s oběma firmami, aby společně nastavily pravidla, která zajistí především bezpečnost jak pro jezdce, tak kolemjdoucí.

Po Hradci už pár dní jezdí desítky koloběžek od značky Lime. Nově se k nim přidají ty od Boltu. Těch má být v budoucnu až dvě stě. Radnice chtěla provoz koloběžek po městě korigovat memorandem. Zastupitelstvo ho ale neschválilo.

„Patří to za mě do moderního dopravního systému města, jako je Hradec Králové. Já se tomu rozhodně nebráním za dodržení pravidel ochrany obyvatel,'' říká náměstek primátora Pavel Marek. 

„Elektrokoloběžky nepředstavují tu správnou alternativu dopravy. Obvykle je ta koloběžka ovládaná člověk, který je bez přilby, má to malá kolečka a generuje to 25kilometrovou rychlost, která není pro chodce bezpečná,'' dodává Pavlína Springerová, zastupitelka města Hradec Králové.

Společnosti provozující koloběžky se chystají původně domluvená pravidla dodržovat i bez memoranda.

„Koloběžka může být zaparkovaná pouze na tom předem vybraném místě. Těch míst je přibližně 100 po HK. Jsou oblasti, kde se pohybuje větší počet chodců, tak tam je rychlost omezená na 15 kilometrů v hodině. A zároveň jsou oblasti, kam se vjet vůbec nemůže, většinou to jsou podchody,'' upřesňuje Martin Zajíc, manažer pro kola a koloběžky pro ČR firmy Bolt.

Koloběžku si odemknete aplikací v mobilu, ve které i zaplatíte. Jedna minuta jízdy vyjde na tři koruny. 

 

Tereza Karanská
tereza@salonkyhk.cz