Středa

22. května 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

Už třináctým rokem je hradeckým zvoníkem David Kafka. Je to vášeň, říká

9. 7. 2021

page.Name
Na dlouhých čtyřicet let v roce 1968 utichly tóny Augustina v Bílé věži v Hradci Králové, druhého největšího zvonu v Čechách. Teprve 1. ledna roku 2008 se tento unikátní zvon opět rozezněl. Svůj podíl na tom tehdy měl současný zvoník David Kafka, který společně s dalšími nadšenci při rozmanitých příležitostech zvon rozpohybuje a zvoní.

A právě on nám dnes v naší redakci poskytl rozhovor pro srpnový magazín Salonky. „Být zvoníkem znamená identifikovat se nejen se zvonem, ale i se samotným rituálem zvonění. Je to určitá vášeň,“ řekl nám Kafka, který se svými kolegy Augustin rozezní při Dni zvoníků, který se v Hradci Králové uskuteční v sobotu 28. srpna.

Při té příležitosti, jak nám zvoník sdělil, bude probíhat tradiční ceremoniál, při němž bude přijat mezi učně jeden z adeptů zvonění a možný budoucí hradecký zvoník. „Po roce, než se naučí zvonit, bude moci být přijat do naší skupiny zvoníků,“ potvrdil Kafka.

Zvon Augustin, o nějž zvoníci pečují se skutečným zanícením, se kromě Dne zvoníků rozeznívá při různých významných příležitostech. Mezi ně patří například svátek Tří králů, pravoslavné Vánoce, březnový Den vody, dubnový Zelený čtvrtek, slavnost Zmrtvýchvstání Páně, při výročí bitvy u Chlumu, v srpnu na svátek svatého Augustina, při slavnostech královny Elišny či v den vzniku samostatného československého státu.

V rozhovoru zasvěcený hradecký zvoník vypráví nejen o zvonu Augustin, ale také o tom, co zahrnuje samotné zvonění, jak se stát zvoníkem a také o dalších zajímavostech tohoto oboru. Zpovídaný zároveň zve obyvatele města na již tradiční Den zvoníků.

Proto si začátkem srpna nezapomeňte na vybraných distribučních místech v Hradci Králové vyzvednout magazín Salonky, na jehož stránkách najdete zajímavý a poučný rozhovor s hradeckým zvoníkem Davidem Kafkou.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz