Pátek

29. září 2023

Nyní

13°

Zítra

16°

Svátek má

Divá bába objížděla plovárny na kole s knihovnou a vyzvala k posílání pohlednic

10. 4. 2021

Divá bába objížděla plovárny na kole s knihovnou a vyzvala k posílání pohledic 0 snímků
Objevuju, vymýšlím a realizuju projekty, které mají smysl. To je motto Ilony Machové z Hradce Králové, která se na sociální sítích prezentuje pod přízviskem Divá bába. „Vyhledávám témata, projekty a příležitosti s potenciálem. Pracuju na jejich rozvoji, realizaci a popularizaci. Dávám nový život zapomenutým příběhům, osobnostem i prostorům,“ stojí na jejím webovém profilu.

A skutečně. Tato činorodá žena svá slova naplňuje a neztrácí čas. Divá bába je ve skutečnosti pojízdná cykloknihovna, která v letních měsících dělá radost lidem na plovárnách. K této aktivitě odvozené od Divé Báry, díla Boženy Němcové, se ještě vrátíme, a to hned po představení projektu, který nedávno pro veřejnost připravila.

„Ne, že bych se nudila, ale tato doba člověka vybízí k nějaké kreativitě. Navíc mnozí lidé nevědí, jak smysluplně naložit se svým volným časem. Proto jsem na Facebooku vytvořila projekt #pohledzahranici, kterým jsem vyzvala všechny, aby potěšili své blízké klasickou cestou – posláním pohlednice,“ řekla Salonkám jeho autorka, která je sama, bez ohledu na technologický pokrok, posílá stále. „Myslím, že když někomu v době, kdy už to není moc běžné, přijde do schránky pohlednice, je to milé překvapení.“

Zpětná vazba na tento projekt byla velmi pozitivní a Machová z něj měla pochopitelně radost. „Kamarádi mě informovali, že se jim to líbí a sdělili, že určitě nějaký pohled pošlou. Myslím, že to mělo ohlas a všichni to považovali za fajn nápad.“ Zpět ale k pojízdné miniknihovně Divá bába, která se v minulosti rovněž setkala s velkým ohlasem. Podle Machové spisovatelka Němcová ve své době adresovala dopisy nakladatelům, aby posílali svoje aktuálně vydávané knihy na určitá místa v Čechách. A to byl pro ni inspirační motiv.

„Ráda jezdím na kole a místo koňského spřežení z obrozenecké doby jsem za něj připojila vozík naplněný knihami, s nímž jsem v létě objížděla koupaliště,“ přiblížila. Na místě rozložila knihovnu s bannerem Divé báby a návštěvníci plovárny si pak mohli na ten den vypůjčit knihu či časopis. S miniknihovnou, která přibližovala zejména českou klasickou literaturu současnému čtenáři, zavítala například ke Stříbrnému rybníku v Hradci Králové, Opatovickému rybníku, na přehradu Rozkoš či přímo k Viktorčinu splavu v Ratibořicích, tedy do místa dětství Boženy Němcové.

„Vybírala jsem spíše čtivé povídkové knížky nesoucí zábavu, zajímavé nebo i letní téma, například Vančurovo Rozmarné léto, které si lidé na plovárně rádi připomenou. Vozila jsem také dětské časopisy, třeba Čtyřlístky či omalovánky,“ přiblížila paní Ilona, která za kolem vezla zhruba třicetikilovou knihovnu o přibližně padesáti titulech. „Vždy jsem najezdila tak čtyřicet kilometrů denně,“ uvedla s tím, že by v tomto projektu, pokud to situace dovolí, ráda pokračovala i v letošním letní sezóně.

„Protože asi letos nikam nepojedu do zahraničí, budu mít více času se tomu věnovat. Chtěla bych se s miniknihovnou Divá bába dostat i na jiná místa než dosud. Uvidíme, co mi ale dovolí moje fyzické možnosti, je to docela velká zátěž,“ prozradila Ilona Machová, která sama ráda čte ruskou klasiku, odbornější literaturu a v současné době připravuje projekt o spisovateli Karlu Čapkovi. „Snažíme se vydat brožuru o Čapkově životě v Hradci Králové a jeho vztahu k tomuto městu, protože se o tomto období jeho života moc neví, i když tu strávil studentská léta. Chceme tím toto nedoceněné téma více vypíchnout,“ dodala.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Archiv Ilony Machové