Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Důstojné odcházení zajistí lůžkový hospic, otevřen by mohl být v roce 2024

29. 4. 2021

Důstojné odcházení zajistí lůžkový hospic, otevřen by mohl být v roce 2024 10 snímků
„Když odcházela moje maminka, bylo to smutné období. Chtěli jsme ji na konci života doprovodit v domácím prostředí, kde byla zvyklá žít. Zpočátku jsme využívali domácí hospicovou péči, ale i tak to bylo pro všechny hodně náročné. Nakonec odešla v červenokosteleckém hospici, kde o ni personál velmi dobře pečoval. To, že se bude na Hradecku budovat nový hospic, vítám. Nikdo z nás neví, zde jednou tuto službu nebude potřebovat,“ řekla Salonkám Kateřina Malá z Hradce Králové.

Nový lůžkový hospic, jehož výstavbu připravuje Oblastní charita Hradec Králové, by měl vyrůst v nedalekých Stěžerách. V současné době je zahájeno územní řízení na jeho výstavbu. Podle aktuálních informací bylo zahájeno zpracování projektové dokumentace pro stavební řízení včetně prováděcího projektu k zadání stavby. Získání stavebního povolení se předpokládá na jaře příštího roku. Poté bude zahájena příprava zadávacího řízení pro výběr dodavatele stavebních prací.

Lůžkový hospic bude součástí nového zařízení komplexní paliativní a hospicové péče a zajistí důstojný odchod člověka. „Hospic by měl být komplexním zařízením paliativní léčby o kapacitě šestnáct až dvacet lůžek včetně přistýlek pro doprovod, nebude v něm chybět ordinace lékaře, bude vytvořeno také zázemí pro terénní hospicovou péči,“ sdělil Vojtěch Šůstek, ředitel Oblastní charity.

Se stavbou za zhruba 90 milionů korun by se mělo začít nejdříve v roce 2022 a po dvou letech by mohl být hospic otevřen. „Bude to důstojné místo k vyprovázení člověka,“ dodal ředitel. Důstojný odchod umírajícího člověka nyní od dubna roku 2013 zajišťuje domácí hospicové péče. Jak uvedla zkušená zdravotní sestra Anna Michlová, která se na této službě aktivně podílí, je tato péče o nevyléčitelně nemocného zajišťována vždy individuálně podle přání pacienta a jeho rodiny.

Kamenný hospic ve Stěžerách bude kromě lůžkového hospice zahrnovat také ambulanci paliativní péče, zázemí pro domácí hospicovou péči, poradnu hospicové péče a sklad zdravotnického vybavení. Jeho zprovozněním se zvýší dostupnost a kvalita poskytování odborné paliativní a hospicové péče nevyléčitelně nemocným. „Vytvoří se tak vhodné podmínky pro jejich doprovázení i v posledním období života v domácím prostředí nebo ve specializovaném lůžkovém zařízení nezapomínají ani na jejich blízké,“ prozradili zástupci Oblastní charity. 

Služba lůžkového hospicu bude navazovat a úzce spolupracovat s Ambulancí paliativní medicíny a Poradnou pro hospicovou péči, obě se sídlem ve stejném objektu. Pacienti zde budou přijímáni na základě doporučení jejich praktického lékaře nebo lékaře propouštějícího pacienta z jiného zdravotnického zařízení. Vstupní vyšetření provede lékař AMP a jednání se zájemcem o službu a jeho blízkými provede sociální pracovník. Ten také uzavře s pacientem a jeho blízkými smlouvu o pobytu v zařízení. Služba bude zajišťována nepřetržitě včetně víkendů a svátků odbornými lékaři, zdravotnickým a dalším personálem.

Lůžkový hospic bude poskytovat tyto služby:

  • Paliativní zdravotní a ošetřovatelská péče o umírajícího
  • Sociální péče
  • Sociální poradenství
  • Psychická podpora
  • Duchovní péče
  • Sdílení, provázení
  • Nutriční poradenství
  • Stravování
  • Kontakt s blízkými umírajícího, s pozůstalými

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: archiv Oblastní charity