Pondělí

27. května 2024

Nyní

22°

Zítra

17°

Svátek má

Indickou mutaci zjištěnou v Hradci Králové potvrdila u jedné osoby laboratoř

30. 4. 2021

page.Name
Národní referenční laboratoř potvrdila tak zvanou indickou mutaci zatím u jednoho ze dvou podezřelých vzorků zachycených v Hradci Králové. U druhého nejsou zatím výsledky k dispozici. Případ s podezřením na indickou mutaci byla nahlášen Krajské hygienické stanici v pátek 16. dubna. Podle ní byl dobře vytrasován, nákaza se zřejmě nerozšířila.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger v sobotu uvedl, že mutaci přivezla zřejmě studentka z Indie. „Tak zvaná indická mutace byla potvrzena u osoby, která byla v kontaktu s osobou, jež přicestovala ke konci března z Indie. Ta byla vyhledána při trasování rizikových kontaktů, pozitivita na covid-19 se i u ní následně potvrdila. Výsledky vyšetření tohoto vzorku zatím nejsou k dispozici nejsou," uvedla mluvčí krajské hygieny Veronika Krejčí.

Podle dřívějších informací jde o dvě nemocné zahraniční studentky, které studují v Hradci Králové. Jsou v izolaci, další rizikové kontakty v karanténě. Není potvrzeno, jestli je indická mutace infekčnější nebo odolnější vůči vakcínám. Podle Krejčí při vstupu na území republiky nedošlo k žádnému porušení v té době nastavených pravidel. „Podstatné je, že se podařilo onemocnění zachytit, izolovat nemocné a jejich rizikové kontakty. S postupujícím časem se i nadále zdá, že k dalšímu šíření onemocnění v souvislosti s tímto případem nedošlo,“ dodala mluvčí.

Podle stanoviska Světové zdravotnické organizace (WHO) z tohoto týdne zatím o indické mutaci covidu-19 nejsou k dispozici bližší podrobnosti. WHO mutaci detailně sleduje a průběžně vyhodnocuje. Na základě současných poznatků se nepředpokládá, že by se průběh onemocnění s indickou mutací výrazně lišil od klasického průběhu.

ČTK
Ilustrační foto