Pátek

21. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Letitý sen se stal skutečností! Smlouva je podepsána, stavbě stadionu nic nebrání

14. 4. 2021

Letitý sen se stal skutečností! Smlouva je podepsána, stavbě stadionu nic nebrání 0 snímků
Jednu generaci, tedy zhruba patnáct let, trvalo, než došlo ke skutečnému historickému okamžiku města Hradec Králové. Ve VIP prostoru stadionu „Pod lízátky“ v Malšovicích byla dnes totiž podepsána klíčová smlouva mezi městem a dodavatelem stavby zbrusu nového Multifunkčního fotbalové stadionu, který nahradí ten nynější zchátralý a nedůstojný krajské metropole.

Po mnoha peripetiích táhnoucích se dlouhá léta za společný stůl usedli nejen primátor Alexandr Hrabálek, ale také zástupci vítěze v pořadí čtvrtého tendru schváleného zastupitelstvem, kterým je sdružení firem Strabag, Geosan Group a D&D Elektromont. Tím bylo nové aréně uděleno oficiální požehnání a stavbě za 568 milionu korun bez DPH, jež potrvá dva roky, už nice nestojí v cestě. Jak dnes trefně řekl architekt projektu Tomáš Vymetálek: „Kde je srdce, tam je i vítězství.“

Primátor Alexandr Hrabálek se nechal slyšet, že dnes nadešel okamžik, na který se všichni strašně těšili. „Před dvěma lety, 1. února 2019, jsem slíbil hradeckým fotbalistům, po tom, co vše jsem si v souvislosti se stadionem vyslechl, že uděláme všechno pro to, abychom nový stadion postavili,“ prohlásil primátor, který věří, že se podaří postavit sportovně – kulturní arénu, v čemž spatřuje její multifunkčnost.

„Za ty dva roky jsem mnohokrát nespal, protože nejsem zvyklý dávat sliby do větru. Věděl jsem, že to nebude lehká cesta a bude nutné sestavit schopný tým, který tento slib splní. Věřím, že vše bude dotaženo do zdárného konce, i když nejhorší čas je vždy před finalizací každého projektu,“ oznámil Hrabálek s tím, že posledních čtrnáct dnů před podpisem smlouvy nebylo jasné, zda se někdo neodvolá a podpis bude muset být odložen. „To se naštěstí nestalo,“ dodal.

Podle předsedy představenstva stavební firmy Strabag Ondřeje Nováka pro vítěze tendru končí poměrně náročná a komplikovaná etapa, jak přesvědčit Hradec Králové, že právě toto sdružení firem by novou arénu mělo postavit. „To se nám podařilo. Dnešním podpisem smlouvy začíná další etapa, která nebude vůbec jednoduchá. Musí být dopracovaná projektová dokumentace, schválené změny stavby a teprve potom se bude realizovat,“ sdělil Novák.

Na podzim letošního roku by měla začít demolice, na kterou je už vydáno stavební povolení. „Sneseme nynější standardní „lízátka“, což jsou osvětlovací stožáry po obvodě stadionu, která zrekonstruujeme a vrátíme je jako symbol hradeckého stadionu zpět. Naší hlavní ambicí je nejen vytvořit architektonický skvost, ale důležitá je také multifunkčnost našeho pojetí,“ vysvětlil. Jak se nechal slyšet architekt Tomáš Vymetálek, jehož tým je autorem architektonického návrhu nové arény, dnešní projekt je s původními návrhy nesrovnatelný.

„Byl to doslova restart. Město se správcem stavby vytvořilo tvrdé podmínky, ale také spoustu kritérií například na vzhled stavby a multifunkci. Inspirací nám byly druholigové stadiony v Německu. Chtěli jsme vzhledově vytvořit jednoduchou eleganci. Jsem rád, že se aréna líbí a u veřejnosti se setkala s pozitivním ohlasem,“ pochvaluje si architekt. Na nelehkou cestu k novému stadionu, když se zpočátku nedařilo dojít ke kýženému výsledku, zavzpomínal náměstek primátora Jiří Bláha.

„Dlouho jsme hledali cestu, jak z toho ven. Časem se město přiklonilo k metodě Design&Build, kdy realizační tým nejprve pracoval na projektové dokumentací a teprve poté budou zahájeny stavební práce. Cesta to byla trnitá, ale naštěstí podpisem smlouvy bude dnes uzavřen první poločas a zahájením stavby zahájen druhý.“ 

 A jak vidí zásadní posun ke stavbě arény zástupce veřejnosti? „Chodím pravidelně na fotbal a musím říci, že se za současný stav velmi stydím. Je to ostuda. Proto mě moc těší, že se to někam pohnulo a už se nemůžu dočkat, až vstoupím do nového fotbalového chrámu. Když se k tomu ještě Votrokům podaří postoupit do nejvyšší soutěže, bude to dokonalé,“ řekl dnes Salonkám obyvatel Malšovic Karel Sedláček.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz