Pátek

8. prosince 2023

Nyní

-3°

Zítra

Svátek má

V muzeu panuje čilý stavební ruch, rodí se zde nová stálá expozice

20. 4. 2021

page.Name
Přestože je výstavní budova Muzea východních Čech v Hradci Králové od 18. prosince minulého roku uzavřena, uvnitř vládne čilý stavební ruch. Ve čtyřech sálech totiž roste dlouho očekávaná stálá expozice dějin města Hradce Králové nazvaná Cesty města.

„Stavební práce byly zahájeny letos v lednu a všechny čtyři sály ve dvou patrech secesní budovy jsou teď pracovištěm stavbařů. Ti teď momentálně připravují nové nasvícení středověkého a pevnostního modelu města, staví zvýšené podlahy. V konstrukcích těchto podlah budou následně instalovány rozvody elektřiny a datové kabely,“ přiblížila mluvčí muzea Lucie Peterková.

V externích dílnách už také vznikají jednotlivé komponenty hlavních staveb a paralelně s tím probíhá vzorkování povrchů a materiálů, řeší se návrhy a forma aplikací, které budou v audiovizuálních prvcích expozice. Podle vedoucího návštěvnického oddělení muzea Stanislava Hrbatého je momentální uzavření muzea pro veřejnost vnímáno, jako výhoda.

„Stěhování a navážení materiálu včetně všech hlučných úkonů spojených se stavbou, by za běžného provozu bylo prováděno mimo návštěvní hodiny. To teď odpadá a pohyb stavbařů po budově je proto výrazně jednodušší. Předpokládáme, že až dojde k zahájení návštěvnické provozu, bude už tato náročná fáze za námi a veřejnosti se další stavební práce nijak výrazně nebudou dotýkat,“ vysvětlil Hrbatý.

Expozice bude rozdělena na tři tematické okruhy. První má název Cesta k městu českých královen a bude zaměřená na období 13. až 16. století.  Návštěvník se v ní dozví
o významu Hradce Králové jako jednoho z nejstarších právních měst a pozná také urbanistickou výstavbu města. Centrálním exponátem bude třetí model města představující středověký Hradec. Sál bude představovat Velké náměstí s dobovými řemesly
a každodenností.

Druhá část expozice – Cesta k pevnosti přiblíží život královéhradeckých obyvatel v období bastionové vojenské pevnosti až do války z roku 1866, která představuje pomyslnou tečku za pevnostním obdobím. Třetí část expozice pojmenovaná K Salonu republiky přiblíží ve dvou sálech moderní epochu v dějinách města od obnovy dynamického rozvoje Hradce v posledních desetiletích 19. století do poloviny 40. let 20. století, kdy město dosáhlo dnešních kontur.

„Expozice bude ve všech částech významně doplněna multimediálním obsahem
a postupně k ní bude vznikat i dětská digitální interaktivní verze. Práce jsou rozvrženy od ledna do konce června. Na letní prázdniny je zatím naplánován zkušební provoz a doladění audiovizuální techniky. První návštěvníci by si expozici mohli prohlédnout v říjnu letošního roku,“ dodala mluvčí muzea.

(hyš-lp)
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Muzeum východních Čech