Středa

24. července 2024

Nyní

23°

Zítra

22°

Svátek má

Záměr postavit na kopci Rozárka celoroční sjezdovku zastupitelé podpořili

26. 4. 2021

page.Name
Jedním ze žhavých bodů dnešního zasedání zastupitelstva Hradce Králové byl záměr stavby celoroční lyžařské sjezdovky na kopci Rozárka. Ten rozpoutal velmi živou, rozsáhlou a protichůdnou diskuzi mezi zastupiteli. Ti nakonec záměr soukromého investora podpořili a schválili záměr práva stavby. Pozemky město poskytne formou nájmu do 31. prosince roku 2052.

K záměru se vyjádřil investor Petr Smola, který v Hradci Králové provozuje Park Na Větvi. Ten kromě jiného upozornil, že schválení práva stavby je první krok k tomu, aby se v záměru pokračovalo. „Pokud by se sjezdovku podařilo realizovat, mohlo by se na ní najednou pohybovat pětatřicet, maximálně pětačtyřicet lyžařů,“ řekl Smola.

Ještě předtím, než došlo ke schválení záměru zastupitel Adam Záruba (ZPHZ) mimo jiné upozornil, že není k dispozici stanovisko životního prostředí. „Když se podíváte na zákres požadovaného pozemku, tak na značné části pozemků je vzrostlá zeleň. Pokud se tam bude realizovat takový záměr, půjde o poměrně zásadní zásah do tohoto prostoru. Měli bychom mít vyjádření odboru životního prostředí,“ uvedl a poznamenal, že je tady ještě petice, která vznikla před nedávnem.

„V současnosti prezentovaný návrh jediného investorského záměru a pronájmu pozemků ve vlastnictví města na dobu nejméně 40 let nabízí pouze omezené využití a vůbec již neřeší pro danou lokalitu tak důležité širší územní vztahy. Navíc je jednostranně prosazován vládnoucími představiteli města, aniž by byl brán v potaz veřejný zájem, který může dostat slovo pouze skrze řádnou a otevřenou urbanisticko-architektonickou soutěž,“ myslí si signatáři petice.

Z tohoto důvodu požadují, aby město zveřejnilo závěry ankety na využití svahu Rozárky uskutečněné v roce 2015 nebo vypsalo anketu novou s jasně a jednoznačně definovanými závěry, dále odborně zpracovalo kvalitní soutěžní podmínky a program nové urbanisticko-architektonické soutěže, který by srozumitelně specifikoval rozsah řešeného území zahrnujícího také vazbu na Husovu ulici, lesopark, vodárenskou věž a nově i MHD.

Rovněž je v petici požadováno, aby město vypsalo urbanisticko-architektonickou, kombinovanou, jednofázovou soutěž, na jejímž základě rozhodne o dalším postupu to je buď vlastní realizaci či pronájmu investorovi / investorům, kteří by byli ochotni naplnit vysoutěžený záměr. Zastupitel Aleš Dohnal dnes navrhoval, aby byla vyhlášena soutěž, do které by se mohlo přihlásit více zájemců.

„Dejme tomuto záměru i investorům zelenou a naše město opět rozkvete,“ prohlásil ještě před hlasováním zastupitel Martin Soukup (ODS). Jak se nechal slyšet primátor Alexandr Hrabálek, bylo zatím schváleno pouze právo stavby. „Dali jsme tedy souhlas k tomu, aby na městských pozemcích nacházejících se na kopci Rozárka mohl soukromý investor naplnit svůj záměr,“ řekl.

Pozemky však budou nadále patřit městu a investor za jejich dočasné zabrání bude muset hradit stavební plat. „Jeho výše ale bude předmětem dalších jednání, stejně jako další podmínky připravovaného projektu ve vztahu k městu,“ dodal primátor. Už před měsícem se Salonky zajímaly o to, jak veřejnost vnímá eventuální možnost obnovení zašlé slávy bývalé lyžařské sjezdovky na tomto hradeckém kopci.

K projektu potencionálního investora Petra Smoly a architekta Davida Vávry, který kromě celoročního lyžování zahrnuje také vyhlídkovou restauraci, jsme vytvořili anketu. Do hlasování se tehdy zapojilo 1034 čtenářů a převážné většině z nich se myšlenka vrátit na Rozárku život líbila. Konkrétně šlo o 81 procent, což bylo 837 hlasujících. Svůj nesouhlas vyjádřilo 197 účastníků ankety.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz