Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

Když do sadů, tak Šimkových. Návštěvníkům nabízejí pohodu a relax

12. 5. 2021

Když do sadů, tak Šimkových. Návštěvníkům nabízejí pohodu a relax 0 snímků
K Hradci Králové neodmyslitelně patří krásné parky. Jedním z nich jsou Šimkovy sady nedaleko centra města, které nabízejí odpočinek, pohodu i relax. Jeho součástí je nejen dostatečné množství laviček, ale také rozlehlé zelené plochy, kde piknikují nejen Hradečáci, ale také vodní plochy spojené vkusnými můstky.

Kdo se chce osvěžit, je zde k dispozici restaurace, která zatím nabízí své produkty přes výdejní okénko. Šimkovy sady jsou prostě lokalitou, kam stojí za to jít. „Bydlíme na Slezském Předměstí a když je hezky, jsme tady každý den. Je tu neuvěřitelná pohoda a naše děti to tady vyloženě baví a užívají si to,“ řekla dnes Salonkám Anežka Krátká z Hradce Králové.

Kousek dál se veselí parta teenegerů. „Je to pro nás všechny magické místo. Chodíme sem skoro denně. Je to tady skvělé a cítíme se tady svobodně,“ prozradil za své kamarády sedmnáctiletý student David. Cyklistku v seniorském věku, která zastavila u jedné z četných laviček se sice sady moc líbí a ráda do nich vyráží, ale rozladil ji nedávný incident, který se v tomto prostoru odehrál.

Skupina mladíků tam totiž ve večerních hodinách fyzicky napadla muže, který se tam procházel s přítelkyní. „Když jsem se o tom doslechla, týden jsem do Šimkových sadů nešla, protože jsem se bála. Teď už je to trochu lepší a už jsem tady od té doby dvakrát byla. Bydlím kousek odtud a je to pro mě ideální místo pro odpočinek," uvedla cyklistka.

Uvedená dřevěná restaurace je sice uzavřena, ale návštěvníkům sadů je k dispozici výdejové okénko. Kdo má žízeň nebo si chce dát něco dobrého na zub, rád se u okénka zastaví. Hojně to využívají rodiče, kteří se svými caparty tráví čas na blízkém dětském hřišti. „Mají tady znamenitou Plzeň,“ pochvaluje si Marek Dušek, který se svými dětmi a manželkou do sadů dochází z centra. Salonky mohou potvrdit, že zmíněný pěnivý mok je skutečně znamenitý.

Šimkovy sady vznikly v letech 1932 až 1935. V pozdějších letech byly několikrát rozšířeny a přebudovány. Po roce 1990 se potřetí změnil název sadů do současného pojmenování Šimkovy po mladíkovi Karlu Šimkovi, který byl zastřelen 30. dubna 1945 poblíž parku při ničení telefonního vedení pro německou posádku. Jeho pomník je na druhé straně komunikace u vstupu z Šimkovy ulice.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Hynek Šnajdar