Sobota

24. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Menšinově vládnoucí ODS a ANO chtějí nabídnout opozici místo náměstka

19. 5. 2021

page.Name
Zastupitelé města Hradce Králové by měli na konci května projednat případnou volbu náměstka primátora, kterého chtějí nabídnout opozici menšinově vládnoucí ODS a hnutí ANO. Současně by na místo radního měl být navržen zastupitel Jiří Kos (ANO). Novinářům to dnes řekl primátor Alexandr Hrabálek (ODS).

Opoziční Hradecký demokratický klub (HDK), který je druhou nejsilnější stranou v zastupitelstvu, post náměstka nepřijme. „Je to záplatování jejich neschopnosti nějak řídit město,“ řekla k návrhu ODS a ANO předsedkyně HDK Pavlína Springerová. V Hradci Králové od voleb v roce 2018 do loňského listopadu vládla koalice ANO, ODS a uskupení Změna pro Hradec a Zelení.

Loni v listopadu z ní odešlo uskupení Změna a Zelení a letos v březnu ukončily zbylou menšinovou koalici ANO a ODS. V nejvyšších orgánech města zůstali zástupci ANO, ODS a Změny. Na nové koalici se strany zatím nedohodly. Rada má devět z původních 11 členů. Změny ve vedení města budou podle primátora Alexandra Hrabálka řádným bodem jednání zastupitelů.

„Místo náměstka necháme na diskusi zastupitelů a budeme očekávat, který klub navrhne koho. Chceme dát opozici možnost, aby si navrhla náměstka,“ uvedl primátor. Případně zvolený náměstek primátora by měl v gesci sociální věci a školství, tedy stejné oblasti, které měl na starosti náměstek Martin Hanousek (Zelení) odvolaný v únoru.

Springerová sdělila, že návrh není pro HDK akceptovatelný. „Jedinou variantou je pro nás systémová změna postavená na vytvoření širší koalice.“ HDK možnost obsazení funkce náměstka odmítá i proto, že by šlo o spolupráci s hnutím ANO, které podle Springerové není pro HDK partnerem k jakékoliv kooperaci.

Po rozpadu hradecké koalice strany vedly řadu jednání, ale k žádné dohodě nedospěly. Blok čtyř opozičních stran HDK, Piráti, Koalice pro Hradec a Změna pro Hradec a Zelení navrhoval vytvoření společné pětikoalice s ODS. To ODS odmítla a preferovala například čtyřkoalici s HDK, Piráty a Koalicí pro Hradec.

V dubnu čtyři opoziční strany oznámily, že se již dalších protahujících se vyjednávání účastnit nebudou. Deklarovaly, že jsou připraveny podpořit všechny smysluplné projekty města. Hnutí ANO má jako vítěz voleb v hradeckém sedmatřicetičlenném zastupitelstvu 11 mandátů. ODS má pět zastupitelů a Změna pro Hradec a Zelení tři křesla. HDK má sedm mandátů, Piráti pět, Koalice pro Hradec má tři zastupitele a KSČM také tři.

ČTK
Ilustrační foto