Sobota

20. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Městská hromadná doprava v Hradci už brzy obnoví normální provoz

11. 5. 2021

page.Name
Skončí omezení, které dopravce přijal v souvislosti s epidemií covidu-19. Hradecká městská hromadná doprava od 4. ledna jezdí v omezeném rozsahu podle prázdninového jízdního řádu. Pouze od 12. dubna se s částečným obnovením školní výuky opět rozjelo šest školních linek. Nyní skončí omezení, které dopravce přijal v souvislosti s epidemií covidu-19. Od příštího pondělí května obnoví normální provoz.

Obnovením plného provozu Dopravní podnik města Hradce Králové reaguje na obnovení výuky ve školách a postupné rušení protiepidemických opaření. „Obnovujeme provoz podle standardního běžného jízdního řádu pro pracovní dny. Obnoven bude i provoz nočních linek číslo 51, 52, 53 a 54,“ řekl Miroslav Trpák z dopravního podniku. Od pondělí podnik také otevřel prodejní místo jízdenek v městském turistickém informačním centru na Eliščině nábřeží.

Cestující i nadále musejí mít v autobusech a trolejbusech, na nástupištích, v čekárnách a prostorách dopravního podniku nasazenu roušku či respirátor. Podnik své zákazníky vyzval, aby stále k vyřizování svých záležitostí co nejvíce využívali internet či telefon. Dopravní podnik města se od začátku epidemie koronaviru potýká s úbytkem cestujících a propadem příjmů.

„Za poslední rok nám klesly počty cestujících o 30 procent. Jen od začátku tohoto roku tak tratíme na tržbách více než devět milionů korun a mimo jiné kvůli této ztrátě jsme museli pozastavit plánovanou obměnu vozového parku v tomto roce,“ uvedl ředitel dopravního podniku města Zdeněk Abraham.

Vedení města a dopravního podniku v minulých týdnech diskutovaly o možném zvýšení cen jízdného. Radnice pak oznámila, že změny v tomto ohledu v nejbližší době nechystá. „Je přirozené, že ceny jízdného budou s ohledem na inflaci, růst cen vstupů, a především mzdových nákladů, stoupat. I když je tedy úprava ceníku v budoucnosti nevyhnutelná, nechceme ji zatím vzhledem k pandemické situaci zavádět,“ sdělil náměstek primátora Pavel Marek.

Základní papírová jízdenka v současné době přijde na 20 korun a jednotlivá jízda placená čipovou městskou kartou na 14 korun. Příspěvek z rozpočtu města na MHD je ve výši 279 milionů korun ročně.

ČTK
Ilustrační foto