Středa

29. listopadu 2023

Nyní

-2°

Zítra

-1°

Svátek má

Pandemie koronaviru omezila kapacitu hradecké protialkoholní záchytky

13. 5. 2021

page.Name
Pandemie koronaviru se mimo jiné projevila i ve zvýšené konzumaci alkoholických nápojů. V této době také přibylo opilých lidí, kteří skončili na protialkoholní záchytné stanici v Hradci Králové, jediné v kraji, po domácích konfliktech. Pandemie kapacitu záchytky sice omezila, ale je stále dostatečná.

Podle vedoucího stanice Vlastimila Kyrala klienty sváží do zařízení nejčastěji policie nebo sanitky z nemocnic. „Kapacita je nyní omezena, máme čtyři místnosti. Snažíme se, aby na každé místnosti byl jeden klient. Jinak je celková kapacita osm lůžek. Problémy v drtivé většině nejsou, lůžka stačí,“ řekl Kyral.

Na osmi lůžkách se před pandemií v roce 2019 vystřídalo přes 1200 lidí. „V roce 2020 bylo na záchytné stanici provedeno 1409 vyšetření u dopravených osob. Na základě vyšetření bylo přijato 1125 osob na záchytnou stanici pro intoxikaci alkoholem. Jen v minimálním počtu případů se šlo o intoxikaci drogami,“ uvedl mluvčí kraje Dan Lechmann.

Většinu klientů tvoří nezaměstnaní a bezdomovci, převažují lidé ve věku 35 až 50 let. Převážně jde o opakované případy. Jedno přespání na záchytce vyjde na 2000 korun. Pohledávky za opilce se záchytka snaží vymáhat. Vzhledem ke spektru klientů, u kterých je platební morálka problematická, se to ale příliš nedaří. Loni záchytka naúčtovala klientům 2,3 milionu korun, v roce 2019 to bylo 2,6 milionu.

„Spadová oblast je celý Královéhradecký kraj. Nejvíce klientů je z okresu Hradec Králové, hodně lidí je také z Náchodska. Daří se nám vymoci asi 30 procent peněz naúčtovaných klientům,“ prozradil Kyral. Roční rozpočet záchytky je ve výši devíti až deseti milionů korun, přes 90 procent tvoří příspěvek zřizovatele, kterým je Královéhradecký kraj. Záchytka má v současnosti devět kmenových zaměstnanců, působí tam také externí lékaři na dohodu o pracovní činnosti.

Podle Kyralových informací záchytka v Hradci Králové původně fungovala v rámci Okresního ústavu národního zdraví. Podobně tomu bylo i v 80. letech minulého století, kdy byla u staré radnice v historickém centru města. Pro nevyhovující technický stav byla počátkem 90. let zrušena a od roku 1993 je záchytka v městské části Nový Hradec Králové jako příspěvková organizace města Hradec Králové. Od roku 2002 přešla pod Královéhradecký kraj.

ČTK
Ilustrační foto