Neděle

26. května 2024

Nyní

12°

Zítra

14°

Svátek má

Už týden si hosté užívají zahrádky, považují to za svobodné nadechnutí

24. 5. 2021

Už týden si hosté užívají zahrádky, považují to za svobodné nadechnutí 0 snímků
Od otevření restauračních zahrádek právě dnes uplynul týden. Ukázalo se, že to nevedlo k většímu počtu nakažených covidem-19 a jak jsme se mohli přesvědčit v ulicích Hradce Králové, hosté si epidemické uvolnění užívali. Ve větší míře přicházeli na oběd, nebo jen tak posedět s přáteli a dát si třeba nějaké to pivo.

„Je to neskutečná pohoda, nikdy jsem netušil, že budu mít radost z toho, že se na jaře otevřela hospodská zahrádka. Po té nekonečné pauze způsobeném tím zatraceným virem, to považuji za nadechnutí nadechnutí, a to mě samozřejmě velmi těší,“ řekl Salonkám na zahrádce jedné z restaurací na Velkém náměstí Patrik Novotný z Hradce Králové.

V průběhu týdne nebylo pro vysedávání na zahrádkách nijak příznivé. Občas pršelo a také až na výjimky nebylo nejtepleji. To ale návštěvníky neodradilo a využili aktuálního vládního uvolnění. „Mojí oblíbenou restaurací je Náplavka, kde si dáváme schůzky s kamarádkami. Pro jistotu jsem si nechala udělat antigenní test a jsem negativní,“ prozradila Hradečačka Kamila a už vyhlížela svoje spolustolovnice.

Tamtéž na zahrádce seděl i místní příznivec zahrádek David M. Ten hned na úvod přiznal, že test neabsolvoval. „Mám za sebou první očkování a přijde mi trochu mimo, abych pokaždé, když si chci dát jedno pivo nebo oběd, musel podstoupit test. Už se těším na druhou vakcínu, abych měl klid,“ uvedl David. Jak jsme se dozvěděli, právě kontroly hostů, zda jsou testovaní, prošli covidem či jsou naočkováni, které byly před týdnem avizovány, se téměř nekonají.

„Vždycky kolem projede policie, zpomalí a zjistí z auta, co se na zahrádce děje. Pokud je klid, odjede. Myslím, že by se to nemělo moc dramatizovat, už ta dlouhá pauza nám způsobila nemalé ekonomické problémy, tak jsme rádi, že jsme mohli zahrádky vůbec otevřít,“ sdělil obsluhující na zahrádce restaurace Atlanta, kam v době, kdy jsme šli právě kolem, bylo větší množství hostů.

Zahrádky jsou tedy v plném provozu, hosté si užívají nabytou svobodu a dnešním dnem došlo k dalšímu rozvolnění. Kromě toho, že byla obnovena výuka na středních, vysokých a základních uměleckých školách, začaly ubytovávat hotely a penziony, hosté však musejí mít PCR nebo antigenní test, potvrzení o očkování nebo prodělání nemoci covid v posledních 180 dnech. Za určitých opatření jsou také v provozu sportoviště a kulturní zařízení. Zdá se, že se blýská na lepší časy!

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Hynek Šnajdar