Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Vzácný dřevěný kostel v Jiráskových sadech dostává po opravě první nátěr

18. 5. 2021

page.Name
Lepší odolnost povětrnostním vlivům a delší životnost, to je smyslem prvního udržovacího nátěru šindelové krytiny vzácného dřevěného kostela svatého Mikuláše v Jiráskových sadech v Hradci Králové, který nedávno prošel opravou. Dělníci s natíráním začali včera. Dokončení záleží na počasí, dřevo před nátěrem totiž musí patřičně vyschnout.

Ochranný nátěr, kterému předcházelo očistění kostelíku od prachu, mechu nebo spadaného listí, přijde město na 240 tisíc korun. „S první nátěrem se doporučuje vyčkat dva až čtyři roky od položení čerstvého šindele,“ uvedl vedoucí odboru památkové péče magistrátu města Jan Falta.

Při tříleté rekonstrukci kostelíku, která trvala do poloviny roku 2019 a byla první v jeho historii, řemeslníci vyměnili šindelovou střechu, opravili podlahy a trámy. Kostelík také dostal protipožární systém. Kompletním restaurováním prošla i malovaná výzdoba a inventář. Perlou kostela je ikonostas, tedy ozdobná malovaná stěna, která odděluje v pravoslavných kostelích chór od oltářní části. Oprava stála 14,5 milionu korun bez DPH.

Turistická sezona by měla být v kostele zahájena 29. května. „Chceme se vrátit ke stejnému modelu jako v loňském roce. Organizovat budeme dva typy prohlídek, jak ty pro předem objednané skupiny, tak ty pro kolemjdoucí návštěvníky,“ řekl Miroslav Franc z městské Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti, která má provoz kostelíka na starosti.

Památkově chráněný kostel svatého Mikuláše z počátku 17. století patří k nejstarším církevním památkám ze dřeva ve střední Evropě. Původně byl postaven v obci Habura na východním Slovensku. V polovině 18. století jej Habura prodala do sousední Malé Poľany, od které jej v roce 1935 koupil Hradec Králové. Již značně zchátralý kostel byl tehdy rozebrán a po převozu vlakem znovu postaven v hradeckých Jiráskových sadech jako památník padlým v první světové válce.

ČTK
Ilustrační foto: kostelsvatehomikulase.cz