Sobota

24. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

ANO žádá odvolání radního Finka kvůli očkování manželky, odstoupit nehodlá

14. 1. 2021

page.Name
V Královéhradeckém kraji opoziční hnutí ANO žádá odvolání radního kraje pro zdravotnictví Zdeňka Finka (HDK) kvůli tomu, že nemocnice ve Dvoře Králové nad Labem v pátek přednostně očkovala proti covidu-19 jeho manželku. Radní a exprimátor Hradce Králové se podle tiskové zprávy hnutí rozhodl vytvářet vlastní pravidla pro očkování, a tím ztratil důvěru.

Fink ČTK sdělil, že odstoupit nehodlá. Také hejtman Martin Červíček (ODS) uvedl, že o výzvě k jeho rezignaci neuvažuje. „Z postu radního pro zdravotnictví mám nyní skutečně mnoho práce nejen s ohledem na pandemii covidu-19, testováním, zajištěním očkování v našem kraji a řešením ne vždy zcela dobré personální situace v oblastních nemocnicích. Na křesle radního pro zdravotnictví nesedím z toho důvodu, abych čerpal nějaké společenské výhody či protekci, ale z důvodu, že chci pracovat pro zdravotnictví našeho kraje,“ řekl Fink.

V pondělí očkování své ženy zdůvodnil tím, že hodlá pracovat jako dobrovolnice v budoucích očkovacích centrech. Podle Finka se budou nyní přednostně očkovat i dobrovolníci pro očkovací centra, která by mohla být otevřena od konce března nebo od dubna. Deníku Právo Fink řekl, že motivací k vakcinaci manželky byla i vážná nemoc v nejbližší rodině.

Mluvčí krajského nemocničního holdingu deníku Mladá fronta Dnes řekla, že očkování Finkových bylo propagací a manželé tímto gestem dali najevo, že vakcína pro ně představuje bezpečný způsob, jak zastavit epidemii covidu-19. V pátek se v nemocnicích kraje očkovalo poprvé. „Buď je to tedy pravda a ta paní bude pracovat jako zdravotnický pracovník a v tom případě na to nárok má, nebo této možnosti zneužila a v tom případě nepostupovala správně,“ komentoval to ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

ANO považuje případ za skandální. „Právě radní pro zdravotnictví má mít zodpovědnost za spravedlivý přístup k očkování. Odsuzujeme jakékoli přednostní očkování pro toho, koho určí pan radní,“ nechalo se slyšet hnutí. Hejtman sdělil, že radnímu Finkovi dál důvěřuje. „Jsem si vědom, že lidé pracující ve veřejné službě mají být ostatním příkladem a v té souvislosti chápu, že včerejší informace o vakcinaci radního Finka a jeho manželky mohla působit negativně, ale neuvažuji o výzvě k jeho rezignaci. Stále věřím tomu, že k vakcinaci své ani manželky nepřistoupil s nějakým špatným úmyslem.“

Podle něj je Fink zkušeným zdravotníkem, který se práce ve své gesci ujal svědomitě a nyní je třeba se soustředit na skutečnou práci, a ne na politikaření. „Jsem také přesvědčen, že naše práce, zejména v této době není o tom, abychom za toto odvolávali zkušené lidi namísto práce, která je před námi v souvislosti s každodenním hledáním potřebných lůžek, zdravotníků, zabezpečení akutní péče, průběžného testování a řešení nabíhajícího očkování,“ myslí si Červíček.

Hejtman se Finka zastal již v pondělí. „Jeho paní je připravena být dobrovolnicí v očkovacích centrech a oba dva žijí ve společné domácnosti. Proto v tomto případě neshledávám jejich proočkování jako 'papalášskou výhodu', ale jistou prozíravost ve snaze být nadále užiteční všem ostatním," uvedl Červíček s tím, že Fink je lékař a je zapojen do krizového řízení a bude se podílet i na očkovací strategii, takže nárok na očkování má.

Hnutí ANO se nelíbí, že Fink zveřejnil kontakt na úřednici kraje, u níž se mohou potenciální dobrovolníci přihlásit k přednostnímu očkování. „Nikomu neprospěje, když vedle oficiálního registru budou vznikat další pochybné seznamy osob s přednostním očkováním pod taktovkou pana Finka. Tyto seznamy byly běžné před rokem 1989, ale dnes tady nemají co dělat,“ dodalo ANO.

ČTK
Ilustrační foto