Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Nečekané finále zasedání, 19 zastupitelů odvolalo náměstka primátora Hanouska

23. 2. 2021

page.Name
Zasedání zastupitelstva města Hradce Králové mělo včera večer nečekané vyvrcholení. Po vyčerpání programu zastupitelé odvolali z funkce náměstka primátora Martina Hanouska (Zelení). Návrh získal podporu 19 členů z 37.

„Pan náměstek Hanousek přestal spolupracovat. Vydal jsem příkaz svým náměstkům, aby mi dávali výkazy o svých jednáních, pan Hanousek to odmítl. V takové atmosféře se nedá pracovat,“ řekl primátor Alexandr Hrabálek (ODS) s tím, že radního Adama Zárubu už ODS nechce odvolat, není přímo ve vedení města.

Podle primátora není obvyklé, aby byl ve vedení města politik, který je v opozici. „Navíc odvolaný náměstek tvrdě, hrubě a nevybíravě kritizoval například náměstkyni Věru Pourovou (ANO),“ podotkl Hrábálek. Političku v prosinci zastupitelstvo odvolalo, podle některých se dopustila ve funkci řady chyb.

„Když řídíte tak velké město, tak se někdy dopustíte pochybení. Pan Hanousek i malé pochybení přeceňoval. Velmi dlouho se snažil koalici rozbít,“ uvedl primátor. Jak sdělil Hanousek, včerejší odvolání bylo nedůstojné, část zastupitelů odešla ze sálu. Koalice podle jeho mínění nebyla schopná sebereflexe.

„Všichni věděli, že nefunguje paní náměstkyně Pourová a že jí má nahradit někdo schopnější. V koalici jsme se lišili v programových prioritách, dospěli jsme k názoru, že hnutí ANO není omyl jen na celostátní úrovni, ale že je to velký historický omyl také na komunální úrovni,“ sdělil Hanousek, jemuž se například nelíbil projekt parkování pod Velkým náměstím, což je investice „vzdálená pohledu na svět“, který mají členové jeho strany.

„Naším odchodem padla celá koalice. Podle nás. My jsme chtěli dotlačit ostatní strany, hlavně ODS, aby sestavily novou koalici. Krize trvá. Město by se mělo domluvit na stabilnější koalici,“ dodal odvolaný Hanousek. Spolupracovat Zelení nechtějí s hnutím ANO a komunisty. Zelení a Změna pro Hradec vypověděli loni v listopadu kvůli neshodám koaliční smlouvu, v Hradci je ve vedení ANO a ODS. S rozpadem koalice přišla o tři hlasy, má 17 zastupitelů.

Ve vedení Zelení a Změna pro Hradec i po odchodu do opozice zůstali. Pokus o odvolání náměstka Hanouska a radního Adama Záruby (Změna) se v minulých měsících zastupitelům ODS nepodařil, nezískal potřebnou převahu hlasů. Hnutí ANO, které komunální volby v Hradci Králové vyhrálo, má v zastupitelstvu 11 mandátů, ODS pět mandátů a Změna pro Hradec a Zelení tři mandáty.

Hradecký demokratický klub (HDK) má sedm mandátů, Piráti pět mandátů, lidovecká Koalice pro Hradec má tři mandáty a KSČM také tři. „Budeme hledat spojence napříč politickým spektrem. Byli jsme dohodnuti se všemi subjekty, že na základních věcech budeme spolupracovat. Město má našlápnuto na dobrou investiční činnost, chceme letos investovat přes 300 milionů korun,“ prozradil Hrabálek.

ČTK
Ilustrační foto: Facebook