Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Otevřený dopis: Zařaďte lékárníky do prioritní skupiny očkování, žádá primátor

7. 1. 2021

page.Name
Primátor Hradec Králové a emeritní děkan Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy Alexandr Hrabálek dnes premiérovi Andreji Babišovi a ministru zdravotnictví Janu Blatnému odeslal otevřený dopis. V něm upozorňuje, že pracovníci lékáren nejsou zahrnuti do první fáze očkování proti nemoci covid-19, přestože jsou to oni, kteří osobně v lékárnách při velmi úzkém osobním kontaktu řeší s nemocnými lidmi jejich akutní zdravotní problémy.

„Podle mého názoru patří společně s lékaři a zdravotními sestrami mezi nejohroženější zdravotnické pracovníky. Evidentně se stali přehlíženou skupinou v rámci tohoto resortu, neboť jsem nikdy nezaznamenal, v souvislosti s onemocněním covid-19, ani zmínku o jejich profesi,“ upozornil primátor města, který se v této souvislosti v dopise pozastavuje nad tím, že právě pracovníci lékáren, nejsou zahrnuti do první fáze očkování.

Jak uvádí, jsou to právě oni, kteří osobně řeší se skutečně nemocnými lidmi jejich akutní zdravotní problémy a patří tedy mezi nejohroženější. „Všichni víme, že řada praktických lékařů, a nelze se jim divit, ordinuje prostřednictvím mobilních telefonů a internetu a s nemocnými lidmi, kteří mají mnohdy příznaky koronaviru, tak často ani fyzicky nepřijdou do styku. Jejich léčba je pak možná díky elektronickým receptům, které nemocní od lékařů obdrží formou SMS a takto vybaveni si pak mohou léky vyzvednout v lékárnách,“ sděluje premiérovi a ministrovi Hrabálek.

Praxe je v tomto případě nezřídka taková, píše dále primátor, že někteří starší lidé mnohdy v lékárně svůj e-recept ve svém mobilním telefonu ani nenaleznou a žádají lékárníky o pomoc. „Je pravda, že zdravotnický personál není povinen s takovým telefonem pracovat, nicméně odmítnutí této pomoci by bylo značně neetické, protože by znamenalo, že nemocný člověk odejde z lékárny bez potřebných léků. Neznám však jediného lékárníka, který z obavy o své zdraví, tuto pomoc odmítne,“ uvedl.

Kromě toho zdůraznil, že stejné, ne-li vážnější ohrožení lékárníka přichází v úvahu při samotném výdeji léčiv, při jeho konzultační činnosti, kdy dochází k diskusi mezi pacientem a lékárníkem, a je zcela zřejmé, že při tomto, často velmi soukromém rozhovoru, nelze dodržet předepsanou vzdálenost 2,5 metru. Lékárník tak de facto přichází s nemocným do velmi těsného kontaktu.

„Žádám vás tedy o to, aby lékárníci a ostatní zaměstnanci lékáren byli, jako extrémně ohrožená kategorie osob, zařazeni mezi ty, kteří budou při očkování zahrnuti do skupin prioritních. Uvědomte si, prosím, že farmaceuti jsou nedílnou součástí našeho zdravotnického systému, v současné době hrají naprosto zásadní roli při ochraně zdraví obyvatelstva a mělo by k nim takto být přistupováno. Měla by tedy být i jim poskytnuta prioritní a zásadní ochrana, neboť zkolabováním farmaceutické péče by mohlo dojít k paralyzování celého zdravotnického systému,“ dodal v otevřeném dopise hradecký primátor.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto