Čtvrtek

29. září 2022

Nyní

Zítra

Svátek má

V domě v Pražské ulici vznikne do konce roku jedenáct sociálních bytů

26. 1. 2021

page.Name
V Pražské ulici v Hradci Králové byla zahájena přestavby domu, kde by mělo vzniknou 11 sociálních bytů. Obývat je mají například lidé, kteří bydlí na ubytovně a zvládli by žít v nájemním bytě. Stavba za 23,5 milionu korun bez DPH začala na konci minulého roku a měla by být hotová do konce roku letošního. Pak by se do bytů nastěhují první nájemníci, kteří budou platit snížené nájemné.

Původní nájemníci domu, o němž se v minulosti hovořilo jako o sociálně vyloučené lokalitě, dostali od města výpovědi. Někteří v něm ale dál žili bez platné smlouvy a městu trvalo přes rok, než se je podařilo z domu vystěhovat. Začátkem loňského roku již byla budova prázdná a připravená k přestavbě na nový typ sociálního bydlení, kterým město zatím nedisponuje.

„Posláním projektu je zajistit možnost nájemního bydlení rodinám s dětmi, manželským nebo partnerským párům či jednotlivcům, kteří se z různých důvodů ocitli v nepříznivé sociální situaci spojené se ztrátou bydlení," uvedl mluvčí radnice Petr Vinklář. Město na rekonstrukci domu získalo od ministerstva pro místní rozvoj dotaci přes 21 milionů korun.

V Pražské ulici by měl vzniknout navazující stupeň bydlení pro lidi, kteří se osvědčili v tak zvaném prostupném bydlení v městské ubytovně Brněnská. Nájemníci by si měli umět zajistit obživu vlastní prací, neměli by být závislí na dávkách hmotné nouze a měli by dokázat dodržovat podmínky nájmu. Nadále budou mít podporu sociálních pracovníků města.

Pro různé skupiny obyvatel, které potřebují podporu, má město k dispozici téměř 1000 bytů. Z toho je 688 sociálních bytů se sníženým nájemným, 132 je startovacích bytů a pro rodiny s dětmi má město vyčleněno 157 bytů. Celkem město disponuje 1333 byty.

ČTK
Ilustrační foto