Pátek

21. června 2024

Nyní

16°

Zítra

19°

Svátek má

Artové kino Bio Central dostane víceletou finanční injekci 1,2 milionu ročně

9. 11. 2021

page.Name
Při zasedání zastupitelstva města Hradec Králové se včera rozpoutala diskuze k návrhu na poskytnutí víceleté dotace na provoz artového kina Bio Central. Od příštího roku do roku 2025 by každých dvanáct měsíců měla tato tradiční kulturní instituce obdržet od města 1,2 milionu korun.

Zastupitel Jiří Vojáček (KPH) v této souvislosti podal protinávrh, aby kinu byla poskytnuta dotace ne víceletá, ale pouze na rok 2022. „Jsem milovník tohoto kina a považuji za velice důležité, aby město podporovalo takové instituce. Byl bych ale rád, abyste si vzpomněli, jaký nárůst Bio Centralu chceme dnes odhlasovat, až budeme hlasovat o rozpočtu a zjistíme, že školy, filharmonie, divadla a podobně zdaleka takový nárůst nemají. Trošku mě zarazilo, že se zavazujeme v tomto případě na období čtyř let, a to je také veliký precedens,“ řekl zastupitel.

Podle dalšího zastupitele Michala Moravce (ODS) by Vojáčkův protinávrh mohl znamenat, že tato kulturní instituce by nemohla dlouhodobě plánovat své projekty. „To bych považoval za velice omezující s ohledem na provoz i program. Proto doporučuji schválit návrh v původním znění,“ uvedl. Vojáček oponoval, že ostatní instituce nemají tak dlouhou záruku. „Považuji to tedy za dost neobvyklé a nevidím důvod, proč by se kino mělo cítit ohroženo. Vůbec to nechápu.“

Zastupitel Ladislav Škorpil (HDK) připomenul, že Bio Central je poslední kamenné kino v krajském městě. „Chodí tam generace, která tam chodila celý život. Existuje tak zvané Senior bio, které hraje pro seniory v úterý dopoledne a v pátek odpoledne za 70 korun. Zájem je velký,“ sdělil. Původní návrh podpořil i zastupitel Martin Soukup (ODS)

„V době, kdy bylo Bio Central před zrušením a když jsme společně s Královéhradeckým krajem zakládali obecně prospěšné společnosti, tehdejší zastupitelstvo se dohodlo, že art kino Bio Central bude mít stejná privilegia jako naše obecně prospěšné společnosti,“ upozornil Soukup. Protinávrh zastupitele Vojáčka nakonec nebyl schválen, naopak původní návrh o víceleté dotaci většinou přítomných zastupitelů ano.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: archiv Bio Central